banner39

Obama'nın adını kayısı markası yaptılar

ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında kayısıdan bahsetmesi, esnafa ilham kaynağı oldu.

Arşiv 10.04.2009, 21:22 10.04.2009, 21:22
Obama'nın adını kayısı markası yaptılar

ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında kayısıdan bahsetmesi üzerine, halk arasında Günkurusu olarak bilinen kayısının adı hemen değiştirildi.

Malatya Valisi Halil ibrahim Daşöz, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında üniversite öğrencileriyle biraraya geldiği toplantıda, ''Çatışma bölgelerine askerlerini gönderen NATO üyesi bir Türkiye, niye kayısısını Avrupa ülkelerine satamasın'' dediğini belirterek, bu sözlerin Malatyalıları heyecanlandırdığını söyledi.

Vali Daşöz, ABD Başkanı Barack Obama'nın kayısıyla ilgili sözleri üzerine Günkurusu kayısıya ''Apricobama'' adını verdiklerini belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderilmek üzere hazırladıkları ve üzerinde Obama ile Malatya kaysısının olduğu kart postalları öğrencilere tanıttı. 91 bin öğrencinrin büyük projelere imza attığını kaydeden Vali Daşöz, "Barack Obama'nın sözleri üzerine çok hızlı hareket edilmesi gerekiyordu. Olayın sıcağı sıcağına değerlendirilmesi gerekiyordu. O yüzden çok hızlı hareket edildi. Şu an itibariyle 3 tane somut eser ortaya çıktı. İçinde çok fazla özellikleri olan çok esprileri olan değişik fikirler ortaya çıktı.'' dedi.

Obama'ya kartpostal göndermek için öğretmen ve öğrencilerden kurulu bir komite kurduklarına işaret eden Daşöz, ''Öğrencilerimizin Obama'ya göndereceği bir kartpostal dizayn edildi. Bunun üstünde İngilizce hayran olunmaya değer ve daha fazlasına diye bir ifade var. Arkasında da bir İngilizce metin olacak'' şeklinde konuştu.

Üç çeşit kart postal hazırladıklarını kaydeden Vali Daşöz, "Halkımız için Türkçe bir kart postal hazırladık. Öğrenciler için üzerinde kayısı resimleri ile Obama'nın resimlerinin olduğu bir kart hazırladık. Bir de İngilizce bir kart postal hazırladık. İsteyen vatandaşlarımız 50 kuruşa bu kartları yarın kuracağımız stantta alabilecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?