banner15

Obama'nın arkasındaki kadın; İran doğumlu Jarrett

ABD Başkanı Barack Obama'nın arkasında duran, ve ona en yakın isim olan Jarrett İran doğumlu.

Obama'nın arkasındaki kadın; İran doğumlu Jarrett

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın en yakınındaki kadının eşi olduğu biliniyor ancak gerçek hiç de öyle değil. Barack Obama'nın siyasi kararlarda da dahil en yakınındaki ismin başka bir kadın olduğu öğrenildi. Obama'nın "çok güveniyorum, kardeşim gibidir" dediği kadın İran doğumlu Valerie Jarrett.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, Jarrett, Obama'nın yanından bir saniye ayrılmıyor, her konuda Obama O'na danışıyor ve Jarrett'ın düşünceleri birçok sorunla karşı karşıya olan Obama'nın kararlarında önemli rol oynuyor.

52 yaşındaki Valerie Jarrett, hükümetler arası ilişkiler ve kamusal işler alanında Obama'nın üst düzey danışmanı ve asistanı. Kabaca meali, Jarrett, Obama'nın dünya ile arasındaki arabulucu.

Obama Beyaz Saray'daki en yakın dostu olan Jarrett için şunları söylüyor: "Valerie benim en eski dostlarımdan biri. Zaman içinde ilişkimiz bir tür kardeşliğe dönüştü... Ona güvenim tam. Hassas konularda benim adıma konuşabilir."

Afrika kökenli Amerikalı anne babanın çocuğu olarak İran'ın Şiraz kentinde dünyaya gelen Jarrett, pratik zekası ve soğukkanlılığıyla çok sayıda sorunun halledilmesini sağlıyor.

Michell Obama'nın Kasım 2007'de Güney Carolina'da Afrika kökenli Amerikan toplumunun korkularına hitap etmesini uygun olmayacağını düşünen kampanya yetkililerini ikna eden ve Obama'nın ırkla ilgili konuşmasını yapmasını da şiddetle savunan Jarrett'mış.

Seçimden birkaç gün sonra Obama, yardımcılarına Jarrett için "O'nu Beyaz Saray'da istiyorum" demiş.

Obama'nın seçim kampanyasında üst düzeylerde görev almış Afrika kökenli Amerikalılar da Jarrett'ı bir 'kahraman' olarak görüyor ve fikirlerinin ve Jarrett olmasa siyah liderler tarafından dile getirilen meşru kaygılarının ağırlıklı olarak beyaz ağırlıklı üst düzey yetkililer tarafından önemsenmeyeceğini söylüyor.Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 13:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35