banner39

Obama'nın 'Dini: İslam' yazan belge!

ABD Başkanı Obama'nın Müslüman olduğunu gösteren belgelerin ortaya çıktığı öne sürüldü.

Arşiv 23.03.2010, 09:23 23.03.2010, 09:25
Obama'nın 'Dini: İslam' yazan belge!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

ABD'nin ilk siyahi Başkanı Obama hakkındaki tartışmalara hala devam ediyor. Başkanlığa aday olduğu dönemde ortaya atılan "Müslümandır" iddiaları hala tartışılıyor. Obama'nın adında 'Hüseyin' isminin bulunması, babasının Müslüman olması gibi birçok neden bu tartışmaların odağını oluşturuyordu.

Sabah gazetesinin internet sitesinin bugün yayınladığı belgeler resmi ve gerçek ise; Endonezya'yı ziyarete hazırlanan Obama'nın Jakarta'da okuduğu ilkokul kayıtları ortaya çıktı. Endonezya resmi kayıtlarına göre Obama çocukken müslümandı.

 Obama'nın annesi ile Müslüman olan Kenyalı babası, Obama dünyaya geldikten iki yıl sonra boşandı. Sonra anne yine müslüman bir Endonezyalı ile ikinci evliliğini yaptı.

230720100323082813958.jpg

Lolo Soetoro müslüman bir Endonezyalıydı. Obama'nın üveybabasıydı. Annesi hristiyan olmasına rağmen Obama, üvey babası tarafından Endonezya'nın başkenti Jakarta'daki bir müslüman okula kaydoldu.

602320100323082756977.jpg

8 yaşında okula giriş yapan 1960 doğumlu Barack Obama, üvey babasının soyadı olan 'Soetoro' ismini aldı. Barack adı ise kısaltılarak 'Barry' olarak değiştirildi. Yani Obama'nın 8 yaşındaki kimliğinde adı ve soyadı 'Barry Soetoro' olarak kayıt altına girdi.
Okul belgelerinde Barry Soetoro olarak kayıt olan Obama'nın din hanesine ise İslam yazıldı. Belge, Obama'nın önümüzdeki günlerde Endonezya'ya yapacağı ziyaret öncesi ortaya çıkarıldı.

Çocukluğunu Hawaii adalarında geçirdikten sonra altı yaşında annesi ve Endonezyalı üvey babasıyla birlikte Endonezya'ya taşınan Obama, burada dört yıl kaldıktan sonra Hawaii'ye döndü.

Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesini bitiren Obama, öğretim üyesi ve avukat olarak çalıştıktan sonra oturduğu İllinois eyaletinin yerel senatosunun üyeliğine seçilerek burada 1997-2004 arasında görev yaptı.

Bu sıralarda gözünü ülke çapında politikaya çeviren Obama, 2004 Kongre seçimlerinde İllinois eyaletinden ABD Senatosu üyeliğine seçildi.

2005 başından bu yana senatör olarak görev yapan Obama, oylamalarda genellikle liberal yönde tutum belirledi ve Irak savaşına karşı çıkmasıyla dikkatleri çekti.

Obama Dünyanın en büyük gücünün başında başkanlığı sürdürüyor. Görünen o ki onun tüm reddedici açıklamalarına rağmen onu Müslüman görmek isteyenlerin dini konusundaki tartışmaları o koltuktan indikten sonra da sürecek...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?