banner15

Obama'nın halası mahkemelik oldu

ABD Başkanı Barack Obama'nın halası Zeituni Onyango, hakim karşısına çıkacak.

Obama'nın halası mahkemelik oldu


ABD Başkanı Barack Obama'nın Kenyalı halası Zeituni Onyango, hakim karşısına çıkacak. Boston'daki göçmenlik sorunlarına bakan federal mahkemeye çıkarılacak olan 7 yaşındaki Zeituni Onyango'nun ülkede kalıp kalamayacağına karar verilecek.

Kenya'da iken Obama'nın kardeşlerine bakmış ve 2000 yılında ABD'ye göçmüş olan Onyango'nun ABD'ye ilk iltica başvurusu reddedilmiş. 2004'te sınırdışı edilmesine karar verilmiş, ama ülkeyi terk etmemiş. Obama'nın başkan seçilmesinden birkaç gün önce halasının kaçak göçmen olarak yaşadığı ortaya çıkmıştı. Obama halasının ülkede kaçak olarak yaşadığını bilmediğini ve yasalara göre hareket edilmesi gerektiğini söylemişti.

Onyango, 2008'den beri sosyal konutta yaşıyor.

Obama'nın Kenyalı babasının üvey kız kardeşi olan Onyango'nun duruşması kapalı olarak gerçekleştirilecek. Onyango'yu savunan Ohio'lu hukuk şirketinin sözcüsü Mike Rogers, Onyango'nun Obama ile bağından faydalanmak gibi bir amacı olmadığını söyleyerek, Obama'nın bu konuya müdahale edemeyeceğini, sürecin yasalara göre ilerleyeceğini kaydetti.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 21:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48