banner39

Obama'nın pasaport kayıtlarına baktılar

ABD Dışişleri Bakanlığı, Barack Obama'nın pasaport dosyasına 'bakan' 2 sözleşmeli personeli işten çıkardı.

Arşiv 21.03.2008, 11:08 21.03.2008, 11:08
Obama'nın pasaport kayıtlarına baktılar

ABD Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Parti'nin güçlü başkan adaylarından Barack Obama'nın pasaport dosyasına 'meraktan bakan' 2 sözleşmeli personelini işten çıkardı.

Bakanlık Sözcüsü Sean McCormack, diğer bir çalışanın da disipline verildiğini söyledi. McCormack, olayda kötü niyet olmadığını ancak hatanın farkında olduklarını belirtti.

İşten atılanların ve diğer çalışanın kimliklerini açıklamayan sözcü, bu dosyaya, 9 Ocak, 21 Şubat ve 14 Mart tarihlerinde "meraktan" bakıldığının tespit edildiğini belirtti.

Sözcü, bu kişilerin dosyada nelere baktıklarının ve ne aradıklarının henüz kesinlik kazanmadığını ifade etti. Obama'nın seçim kampanyası sözcüsü Bill Burton'un da, bu güvenlik ihlaliyle ilgili tam bir soruşturma açılmasını talep ettiği bildirildi.

ABD'de pasaport kayıtları, Dışişleri Bakanlığı'nın konsolosluk işlerine bağlı müsteşarlığının kontrolü altında tutuluyor.

Olayın gelişimi?

Ocak, şubat ve mart aylarında üç ayrı bakanlık çalışanının, Barack Obama'nın elektronik ortamdaki pasaport kayıtlarına girdiği ortaya çıktı.

Olayın bakanlık içinde duyulması üzerine iki kişinin görevine son verildi, üçüncü çalışana ise disiplin cezası verildi.

4 yaşından bu yana seyahat eden Barack Obama'nın pasaport kayıtlarına girilmesi "özel hayatın gizliliği" kanunu açısından kritik önem taşıyor.

Benzer bir pasaport dosyası skandalı 1992 yılında eski ABD Başkanı Bill Clinton'un adaylığı döneminde yaşanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?