banner39

Obama'nın sağlık reformu Kongre'de onaylandı

Obama'nın başlıca gündem maddelerinden biri olan sağlık reformu çok az farkla Kongre'den geçti

Arşiv 22.03.2010, 07:25 22.03.2010, 12:37
Obama'nın sağlık reformu Kongre'de onaylandı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Barack Obama'nın başlıca gündem maddelerinden biri olan sağlık reformuna çok az bir oy farkıyla onay verdi.

BBC'nin haberine göre, muhalefetteki Cumhuriyetçi üyelerin destek vermediği sağlık reformuyla ilgili yasa 212'ye karşı 219 oyla onaylandı.

32 milyon Amerikan vatandaşının daha sağlık sigortası olmasını öngören yasa ülkedeki sağlık sisteminde son yıllarda yapılan en büyük değişiklik oldu.

Obama oylamadan sonra yaptığı açıklamada, 'Hala büyük işler yapabileceğimizi kanıtladık. Bu yönetimin, halkın yönetimi olan bu yönetimin hala halk için çalıştığını kanıtladık.' dedi.

Obama'nın yasayı kısa süre içinde imzalaması bekleniyor.

Tarihi oylama

Temsilciler Meclisi üyeleri, uzun tartışmaların ardından iki oylama yaptı. Önce prosedürle ilgili bir oylama yapıldı. Daha sonra da sağlık reformu yasasının Senato'dan geçen hali oylandı.

Onay için gereken 216 oya ulaşıldığında Demokrat Partililer birbirlerine sarıldı ve Obama'nın seçim sloganı olan 'Yes we can-Evet, yapabiliriz' diye bağırdılar.

Tasarıyla neredeyse tüm Amerikalıların sağlık sigortası oluyor, varlıklı kesimlere yeni vergiler getiriliyor ve sağlık sigortası şirketlerinin mevcut hastalıkları olan kimseleri sigortalamayı reddetmesi gibi kısıtlayıcı sigorta faaliyetleri yasaklanıyor.

Yasayla neredeyse tüm ABD'lilerin sağlık sigortası olacak. Cumhuriyetçilerse yasaya karşı direnmeye devam edeceklerini söylüyorlar. Cumhuriyetçi partililer yasanın çok pahalı olduğunu ve sağlık endüstrisinin kamulaştırılması anlamına geldiğini savunuyor.

Oylamadan önce konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, sağlık reformunun ülkenin geleneklerine uygun olduğunu söyledi.

Demokrat üyelerin üç oy farkla tasarıyı geçirmiş olmasına karşın, Kasım ayındaki kongre seçimlerinde siyasi bedel ödemekten çekinen 34 Demokrat Partili tasarıya karşı çıkan cumhuriyetçi üyelerle birlikte oy kullandı.

Obama kürtaj karşıtı üyelerin desteğini kazanmak için, sağlık reformuyla federal bütçeden kürtaj için ödeme yapılmaması için bir emir yayınlayacağını söylemişti.

Şimdi yasada bazı demokrat partililerin istediği değişiklikler Temsilciler Meclisi'nde oylanacak. Eğer yasanın Senato'da kabul edilen hali üzerinde yapılan değişiklikler kabul edilirse Senato'yla uzlaşma süreci başlayacak.

Sağlık reformu, 1960'larda 65 yaş üstü Amerikalılar için kurulan Medicare programından bu yana sağlık sisteminde yapılan en büyük değişiklik oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?