banner39

Obama'nın savaş politikası Bush'tan farklı değil

Afganistan savaşı için milyarlarca dolar ek kaynak isteyen Obama, Bush gibi asıl sorunları kamuoyundan gizleme peşinde...

Arşiv 10.04.2009, 12:35 10.04.2009, 13:15
Obama'nın savaş politikası Bush'tan farklı değil

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Geçtiğimiz haftalarda Afganistan'a 21 bin ilave asker gönderme kararı alan ABD başkanı Barack Obama, şimdi de Kongre'den savaşlar için milyarlarca dolar ek kaynak istiyor.

Obama'nın "Rumsfeld benzeri yaklaşımla" hareket ettiği eleştirisi Amerikan basınında daha sık dile getirilirken, Huffington Post'ta yazan Alex Conant, bir önceki yönetimden fazla farkı olmayan bir anlayışı sürdüren Obama stratejisinin, Afganistan'daki asker ve polis gücünü önümüzdeki yıllarda iki katına çıkarmayı hedefleyerek, Irak tecrübesinden ders alınmadığını da ortaya koyduğunu söyledi.

Daha da önemli olan konu ise Obama'nın tıpkı selefi Bush gibi kamuoyunun savaşlar hakkındaki görüşleriyle taban tabana zıt politikalarda ısrarcı olması. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir kamuoyu araştırması, Amerikan halkının yüzde 64'ünün Afganistan'a daha fazla asker gönderilmesine karşı olduğunu ortaya koydu.

Amerikalılar'ın büyük bölümü, Obama stratejisinin tersine, asker sayısının azaltılmasını ya da aynı oranda kalmasını istiyor. Üstelik yaz mevsimlerinin yaklaştığı şu günlerde, iklimle arası iyi olmayan ABD askerlerini daha zor günlerin beklediği de açık. Ekonomik krizin en ağır şekilde hissedildiği ülkede, çıkış stratejisinin hiç gündemde olmadığı bir savaşa aktarılacak milyarlarca doların, Obama'ya hem kongre hem de halk desteğini ne kadar sürdürebileceği de şüpheli.

Bütün bunlar düşünüldüğünde, Obama'nın tıpkı ekonomik kriz paketlerini açıklamak için gösterdiğine benzer bir çabayı, kamuoyunu Afganistan'daki savaşa ikna etmek için de kullanması beklenebilir. Ama şu anki durum tam tersi bir fotoğraf koyuyor önümüze..

Afganistan stratejisini basın toplantısıyla halka duyurmak yerine, ABD hükümeti planları basına "sızdırmayı" tercih etti. İlk denizaşırı yurtdışı gezisinde stratejinin ana hatlarını ortaya koymak yerine, Obama Irak'a giderek kendisinden önce alınan tedbirlerle sakinleşen bir ülkeyi ziyaret etmeyi seçti.

Bugün Afganistan'ın durumu ise 2005 yılındaki Irak'ı hatırlatıyor. O zamanki başkan Bush da yeni çıktığı seçimlerin verdiği enerji ile sorunları çözmek yerine savaşı genişletmeyi tercih etmişti. Obama da, Amerikan halkını zor olacağı açıkça belli olan bir savaşa hazırlamak yerine, popularitesini iç politikada alınan bazı kararlar için kullanmayı seçti. Kamuoyundan gerçekleri gizlemeyi seçen Obama, bu kez istediği parayı alabilecek gibi görünüyor olsa da, savaşın ağır yükü daha net ortaya çıktıkça gelecek defa bu kadar şanslı olmayabilir.

İlgili haber:

Obama, Afganistan savaşı için ek bütçe istedi

 

banner53
Yorumlar (1)
Beyza Balcan 12 yıl önce
Obama'nın Bush'tan farklı bir politikasının olduğunu düşünenlerin delilini merak ediyorum doğrusu.Zira seçim öncesinde verdiği vaadlerin değerlendirilmesi bunu anlamak için yeterli olurdu..Allah cc bu din düşmanlarını, yeryüzünde saldırdıkları tüm müslüman beldelerde rezil etsin.amin

Obama ile ilgili yeni bir yazı için :

http://beyzabalcan.blogcu.com/
beyzabalcan@gmail.com
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?