banner39

Obama'ya Boğaziçi Köprüsü'nden pankartlı çağrı

Greenpeace üyeleri, iklim değişikliği konusunda kalıcı çözümler çağrısında bulundular.

Arşiv 06.04.2009, 10:27 06.04.2009, 12:42
Obama'ya Boğaziçi Köprüsü'nden pankartlı çağrı

Çevre örgütü Greenpeace üyeleri, 64 metrelik Boğaziçi Köprüsü'nden halatla sarkarak Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Obama'ya "Barış için iklimi kurtar" çağrısı yaptı.

İngilizce, Türkçe ve Arapça pankartları köprüden aşağıya sarkıtan eylemcilerden bazıları gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre Greenpeace üyeleri, sabah saatlerinde Boğaziçi Köprüsü'ne çıkarak önce köprü korkuluklarına küçük pankartlar açtı. Olay yerine gelen polis ekipleri, korkuluklara pankart asanları gözaltına aldığı sırada 4 Greenpeace üyesi halatlarla köprüden aşağıya sarktı. Eylemciler, üzerinde Türkçe, İngilizce ve Arapça "Barış için iklimi kurtar" yazılı pankartları açtı. Polis, aşağı sarkan eylemcilere müdahale edemedi.

Greenpeace üyelerinin eylemi devam ediyor.

Bu arada, eylemciler adına yapılan yazılı basın açıklamasında, "Dünya iklimi korumak için ciddi adımlar atılmadığı takdirde Ortadoğu ve Akdeniz bölgesinde barışın sağlanması mümkün değildir.

Dünya liderleri iklim değişikliği ve kuraklık konusunda gerekli ve kalıcı çözümleri bir an önce hayata geçirmelidir. Aralık 2009'da Kopenhag'da yapılacak İklim Zirvesi'nde dünya liderleri küresel ısınmaya dur diyecek güçlü bir anlaşma çıkarmazlarsa petrol ve kuraklık küresel ölçekte milyonlarca insanın ölümüne neden olmaya devam edecek." denildi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?