banner39

Obama'ya 'go home' protestosu

Obama'yı protesto için Meclis'e yürümek isteyen 15 kişi gözaltına alındı.

Arşiv 06.04.2009, 17:34 07.04.2009, 09:50
Obama'ya 'go home' protestosu


Obama'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelişinden itibaren Kızılay'ın Sakarya Caddesi'nde toplanan bir grup Amerika Karşıtı Platformu üyesi, ziyareti proteste gösterisi yaptı.

Gösterinin ardından protestoyu TBMM'ye taşımak isteyen 15 kişilik bir grup, polise rağmen bakanlıklar yönüne yürüyüşe geçti.

Çevik Kuvvet Polisi bu yürüyüşe engel olarak önce uyardı, ardında da bu gurubu gözaltına aldı. Gözaltına alınan protestocu grup, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

MERSİN

Mersin'de, Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi üyesi bir grup, Atatürk Evi ve Müzesi önünde toplanarak, Obama aleyhine sloganlar attı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şube Başkanı Günsel Bozkurt, burada yaptığı açıklamada, Amerikan yandaşlarının günlerdir Obama'nın Türkiye'ye gelişine ''ön yargılı yaklaşmayın'' şeklinde telkinde bulunduklarını öne sürdü.

Bunun kabul edilebileceğini, ancak bazı istekleri olduğunu belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

"Yeter ki Obama, başta Azerbaycan olmak üzere komşularımız İran, Suriye ve Rusya ile Irak ve Orta Doğu'nun Arap halkları ve Türk cumhuriyetleri ile aramıza kama sokmasın. Azerbaycan'a ve tarihimize rağmen Ermenistan sınırını açtırmak için baskı yapmasın. KKTC'deki haklarımızdan vazgeçmemizi istemesin. Irak'tan asker çekmek bahanesiyle topraklarımızı, limanlarımızı kullanmaya
kalkmasın.''

Açıklamanın ardından, Obama'yı kara tahta başında Türkçe öğretirken gösteren ''photoshop''lu bir fotoğraf yırtılarak protesto edildi.

DENİZLİ

Denizli'de, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Denizli Şubesi Başkanı Mustafa Kaykan, bir grup üye ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) kampüsü girişinde yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'nin NATO'dan çıkmasını ve Afganistan'a asker gönderilmemesini istediklerini bildirdi.

Ellerinde ABD ve NATO aleyhine pankartlar taşıya grup, çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

TRABZON

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) Kanuni Kampüsü'ndeki Mimarlık Fakültesi önünde toplanan bir grup öğrenci, ellerinde bulunan pankart ve dövizlerle NATO ve ABD Başkanı Obama'yı protesto ederek slogan attı. Grup adına açıklama yapan Fatma Sönmez, eşit, özgür ve tam bağımsız Türkiye'den yana olan üniversiteliler olduklarını belirterek, ''NATO'nun kirli
emellerine maşa olmak istemediklerini'' belirtti. Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri dağıldı.

ÖDP: ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKIN

ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Haydar İlker, ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretini protesto eylemi sırasında gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Haydar İlker, yaptığı yazılı açıklamada, Obama'nın Ankara ziyaretini protesto eden arkadaşlarının ''dövülerek gözaltına alındığını'' öne sürdü.

İlker, açıklamasında, ''ÖDP olarak, Irak'ta ve bölgede ABD emperyalizmin çıkarlarının korunmasının bekçiliğini yapmayacağımızı, Afganistan'a asker gönderilmesine var gücümüzle karşı çıkacağımızı bir kez daha belirtirken, arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz'' ifadesine yer verdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?