banner39

Obezite salgını Türkiye'de büyüyor

Tüm dünyada birçok araştırmaya konu olan ve araştırmacılar tarafından 'Obezite Salgını' olarak nitelendirilen aşırı şişmanlığın, yetişkinlerde olduğu gibi çocuk nüfusunda da en önemli nedenlerinden biri aşırı şeker tüketimi.

Arşiv 30.05.2016, 20:17 30.05.2016, 22:40
Obezite salgını Türkiye'de büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kronik böbrek hastalığı ile mücadele için daha önce aşırı tuz ve şeker tüketimi ile erişkin obezitesi konularında kampanyalar düzenleyerek toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapan Türk Böbrek Vakfı, rotasını bu kez çocuk sağlığına çevirdi. Sağlık Bakanlığı ile bir eylem planı hazırlığından olan Türk Böbrek Vakfı, 18 gramdan 15 grama düşen günlük tuz tüketiminde olduğu gibi günlük şeker tüketiminin de azaltılması çalışmalarına başladı.

ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ BÖBREK YETMEZLİĞİNE SEBEP OLUYOR…

Özellikle çocuklarda verilen obezite alarmı, gözleri çocuk sağlığına ve beslenme koşullarına çevirdi.

Erken yaşlardan itibaren edinilmesi gereken sağlıklı beslenme ve doğru yaşam alışkanlıklarına vurgu yapan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, geleceğin sahipleri çocuklar ve genç nüfusa yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini söylüyor. TBV Başkanı Erk: “Türk Böbrek Vakfı, Sağlık Bakanlığı ile birlikte günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için aynı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik kampanyada yapıldığı, gibi şeker tüketiminin de azaltılmasına yönelik kampanyaya ilgili tüm STK'ları davet ediyor.”

Obezite, sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanıyor. İngiltere'de bulunan Imperial College tarafından yürütülen ve 1975-2014 yılları arasında 20 milyon kadın ve erkeğin beden kütle indeksi (BKİ) ölçümlerinin karşılaştırmasına dayanan araştırma, 1975'te 105 milyon olan obez kişi sayısının 2014'te 641 milyona yükseldiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılara göre “ağır bir obezite salgını” olarak adlandırılan konu ile ilgili hükümetlerin acil olarak harekete geçmeleri gerekiyor.

Ülkemizde ise nüfusun yaklaşık % 20'si obezite sorunu yaşıyor. Türkiye'de beden kütle indeksi (BKİ) açısından bakıldığında 18,50-24,99 aralığında olması gereken değerin 35 ve üstü olduğu görülüyor. Bu değerin 25'i geçmesi kilo sorununa işaret ederken, 30'u geçmesi obezite sorununu ortaya koyuyor.

TÜRKİYE'DE 3 MİLYON KİŞİ OBEZİTE SINIRINI GEÇTİ!

Türkiye'de obezite sınırını geçen yaklaşık 3 milyon kişi bulunuyor. Erkeklerde obez nüfus oranı % 20'yken, kadılarda bu oranın % 41'e çıktığı görülüyor. Yapılan hesaplamalar, ülke nüfusumuzun % 16,5'ini oluşturan 18 yaş altı gençlerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gösteriyor. Diğer bir söylemle, 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı. Bu mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?