banner39

Observer'den Fransa'ya tepki

The Observer, Fransızların Vichy rejimi 'dehşet'ini çok kolayca unuttuklarını yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Observer'den Fransa'ya tepki

Fransız Ulusal Meclisi’nin “Ermeni soykırımı”nın inkarını cezalandıran tasarıyı onaylamasına tepkiler sürüyor. İngiliz The Observer gazetesi, Fransız Ulusal Meclisi’nin “Ermeni soykırımı”nın inkarını cezalandıran tasarısının “yanlış ve kötü” olduğunu belirterek, “Fransızlar Vichy rejimi dehşetini çok kolayca unuttular” diye yazdı. Pazar günleri İngiltere’de yayınlanan The Observer gazetesi, “İfade özgürlüğü düşmanları her yerde” başlıklı. Henry Potter imzalı yazısında Fransa’nın son günlerde ifade özgürlüğünü bastırmaya yönelik çabalarının iki örneğine dikkat çekti.

Yazıda Fransa’daki Yahudilerin Vichy rejimi sırasında yaşadığı dehşeti inceleyen bir kitabı yazan Carmen Callil’in, İsrail’in Filistinlere yaptığı zulme bir cümle ile değinmesi nedeniyle Yahudilerin gösterdiği tepki üzerine Fransa tarafından New York’ta Callil onuruna verilecek bir resepsiyonun iptal edilmesinden bir iki gün sonra Fransız Meclisi’nin inkar tasarısını onayladığına işaret etti.

The Observer, ilk bakışta Fransız Meclis’in “1.5 milyon kişinin katledilmesi”ne ilişkin bir tasarıyı benimsemesinin “iyi bir şey” olarak gözükebileceğini belirterek “Zaten, Orhan Pamuk’un bu konuda yazarak ve kendisini ‘Türklüğü aşağılamak’la suçlayan yetkililere cesaretle boyun eğmeyerek Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandığı”nı yazdı. Gazete “Genel olarak bu ödülün (Pamuk’a) edebiyata yaptığı katkı kadar ifade özgürlüğü için kazandığı zaferden dolayı verildiğinin kabul edildiği”ni de savundu.

Buna karşın, Callil’in Vichy dehşetinin Fransızlar tarafından çok kolayca unutulduğu sözlerini anımsatarak “Ermeni soykırımı”nın reddini cezalandırılmasının “yanlış ve kötü” olduğunu belirten gazete, şöyle devam etti:
“İfade özgürlüğünü ve, bunun sonucunda, tarihi konularda meşru ve arzulanan tartışmaları sınırlamayı bir yana bırakırsak, Fransızlar elbette ki kendilerine uzak inkar olaylarını cezalandırmaya kalkışmaya başlamadan birçok insanının Yahudilerin sürülmeleri konusunda Nazilerle yaptığı işbirliğini daha net ve kamuoyu önünde daha açık bir biçimde anımsatmaya mecburdur.”

The Observer, tasarının aynı zamanda Türkiye’nin AB üyeliği talebini zorlaştırmayı da amaçladığını belirterek, Fransızların, Türkiye’nin Ermenilerin başına gelenleri tanımayı reddetmesini, AB üyeliği için bir engel olarak değerlendirirken, ikinci dünya savaşı sırasındaki kendi davranışlarını kusursuz olarak görmeyi sürdürmelerini “dehşet verici” olarak nitelendirdi.

 

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?