banner15

Ocak ayında en fazla taze fasulye fiyatı arttı

Ocak ayında marketlerde fiyatı en çok artan ürünün taze fasulye olduğu belirtildi.

Ocak ayında en fazla taze fasulye fiyatı arttı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ''Ocak ayında marketlerde fiyatı en çok artan ürünün taze fasulye, fiyatı en çok düşen ürünün ise limon olduğunu'' bildirdi. 
 
Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Ocak ayı market fiyatlarını değerlendirerek, 6 üründe fiyat değişimi olmadığını, 3 üründe azalma, 20 üründe ise fiyat artışı olduğunu belirtti.

Taze fasulyenin fiyatının yüzde 46.5 artarken, limonun fiyatının yüzde 15.6 oranında düştüğünü ifade eden Bayraktar, aynı dönemdeki üretici fiyatlarını da karşılaştırdı. Bayraktar, 2 üründe azalma, 14 üründe fiyat artışının olduğunu, havuç, ıspanak, limon, armut, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm ve kuru incirde fiyat değişiminin görülmediğini kaydetti.

''FİYAT ARTIŞINDA SOĞUKLAR ETKİLİ OLDU''

Ürün fiyatlarının soğukların etkisiyle artış gösterdiğini de belirten Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Artan fiyatlar karşısında alım gücü azalan halk yeterli ve dengeli beslenememektedir. Ayrıca yaşanan ekonomik sıkıntılar karşısında binbir emekle üretime devam etmeye çalışan üretici yeterli gelir elde edemezken, tüketicilerimiz ise bu ürünleri pahalıya tüketmek durumunda kalmaktadır. Bunun yanı sıra, alım gücü azalan tüketiciler ise bu ürünlerden bir kısmına erişemediği için dengeli beslenememektedir. Özellikle sebze fiyatlarındaki artış mevsimsel olup, hava koşullarının düzelmesi ile birlikte fiyatların normal seviyeye gelmesi beklenmektedir.

Üretici ve tüketici arasındaki fiyat farkının kapatılabilmesi, üreticilerimizin pazarlamada sıkıntı yaşamadan emeğinin karşılığını almaları, tüketicilerimizin de bu ürünleri uygun fiyatla tüketmesi sağlanmalıdır. Bunun için de üretici ve tüketiciler örgütlenmeli, ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşması sürecinde pazarlama zincirinde yer alan tüm taraflar gereken hassasiyeti göstermelidir.''
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 13:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48