banner39

'Öcalan AİHM gündeminden düştü'

Dışişleri, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Öcalan kararının icrasının Avrupa Konseyi'nin gündeminden düştüğünü" bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Öcalan AİHM gündeminden düştü'

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "hükümlü Abdullah Öcalan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvurunun, bu mahkemenin Büyük Dairesi'nin 12 Mayıs 2005 tarihinde aldığı nihai kararla sonuçlandığı, söz konusu kararda, diğer bazı hususlar meyanında başvuranın yargılanması sırasında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı ile ilgili bazı eksikliklere dikkat çekilerek, anılan maddenin ihlal edildiğine hükmedildiği" hatırlatıldı.

Açıklamada, "Hükümlü, bu karar üzerine iç hukukumuzda yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu. Bu talebi inceleyen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi talebi reddetmiş, hükümlünün bu karara itirazı üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ve yargılama dosyasını tekrar incelemiş, yargılamanın yenilenmesinin mahkumiyeti etkilemeyeceği ve yargılamanın yenilenmesi istemindeki iddiaların yeterince doğrulanmadığı gerekçesiyle 21 Temmuz 2006 tarihinde yargılamanın yenilenmesi isteminin ve itirazların reddine karar vermiştir" denildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarının uygulanmasının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46. maddesi uyarınca Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nce denetlendiği ifade edilen açıklamada, bu çerçevede, AİHM'nin Öcalan kararının da bir süredir Bakanlar Komitesince incelenmekte olduğu ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bakanlar Komitesi'nin 5-6 Aralık 2006 tarihlerinde bakan delegeleri düzeyinde yapılan toplantısında, ülkemizin, AİHM'nin Öcalan kararının gereklerini yerine getirdiği yönündeki değerlendirmeleri dikkate alınarak, söz konusu kararın Bakanlar Komitesi gündeminden düşürülmesi amacıyla bir nihai karar taslağı hazırlanması kararlaştırılmıştı.

Bakanlar Komitesi'nin 13-14 Şubat 2007 tarihlerinde yapılan bakan delegeleri toplantısında, sekretaryanın hazırladığı karar taslağı tartışmasız kabul edilmiş ve böylelikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Öcalan kararının icrası Avrupa Konseyi'nin gündeminden düşmüştür."

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?