banner39

Öcalan Dosyası Ergenkon mahkemesinde

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yargılandığı davanın dosyası Ergenekon mahkemesine ulaştı.

Arşiv 12.12.2009, 02:40 12.12.2009, 09:17
Öcalan Dosyası Ergenkon mahkemesinde


Ergenekon ana davasının 127'nci duruşmasında saat 23.30 sıralarında Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün mahkemeye gelen evrakları okuduğu sırada tutuklu sanık Veli Küçük rahatsızlandı.

Sağlık ekibi tarafından kontrolü yapılan Küçük'ün tansiyonunun yükselmesi nedeniyle fenalık geçirdiği, durumunun kontrol altına alındığı belirtildi.

Talepler bölümünde söz alan tutuklu sanık Veli Küçük, Osman Yıldırım ve Tuncay Güney'in beyanları nedeniyle tutuklu bulunduğunu belirtti. Ailesinin dava nedeniyle Silivri'ye taşındığını da anlatan Küçük, Osman Yıldırım'ı ilk kez duruşma salonunda gördüğünü, Alparslan Arslan'ı ise tanımadığını anlattı. Hayatı boyunca yasadışı bir eylemde bulunmadığını ifade eden Küçük, cezaevinden aklanarak çıkacağını düşündüğünü söyledi. Heyete seslenen Küçük, "Beni burada daha fazla tutmak için elinizde ne var" diye sordu.

1962 yılında idam edilen Harbiye Öğrencileri ile darbe yapmak isteyen öğrencilerin başındaki Talat Aydemir dosyasının istenmesini eleştiren Küçük, "Bu dosyadan bir şey çıkmaz. Çünkü bu olay olduğunda ben harbiye de değil Kuleli Askeri Lisesi'nde öğrenciydim" dedi.

KÜÇÜK: TOKAT SALDIRISI BANA BAĞLANMAK İSTENİYOR

Tokat'ta 7 Aralık 2009 günü 7 askerin şehit edilmesi olayınının kendi üzerine yıkılmaya çalışıldığını belirten Küçük, bu konudaki gazete haberini heyete gösterdi. Küçük, 1996 ile 1998 yılları arasında Karadeniz Bölgesinde görev yaptığını söyledi. O dönemde PKK'nın DHKP-C örgütünü taşeron olarak kullanarak Karadeniz'e girmeye çalıştığını hatırlatan Küçük, "Bölgede kedi yavrusunu kaybetse bulamaz. Hesapladım örgütle mücadele etmek için 8 orduya ihtiyaç vardı. Ancak Yiğit Karadeniz halkıyla bunu başardık." dedi.

Küçük, Aydemir dosyasının istendiği gibi o tarihte Karadeniz'de kendi yaptığı çalışmaların da ilgili kurumlardan istenmesini talep etti. PKK örgütünün basında aklandığını anlatan Küçük, "Zekeriya Öz önünüze Tokat'taki saldırının faili olarak beni çıkarırsa hiç şaşırmam" dedi.

Küçük, "Benim ne ABD'de param ne de gemim var. Bu ülkeden başka gidecek yerim de yok" şeklinde konuştu. Önümüzdeki günlerde ise Alevi-Sünni çatışması çıkarılabileceğine dikkat çeken Küçük, "Dosyamın bir kez daha incelenmesini istiyorum." şeklinde konuştu.

Sanıklar ve avukatlarının taleplerinin ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, taleplere ilişkin mütalasını bildirdi. Pekgüzel, tutuklu sanık Veli Küçük'ün talebi doğrultusunda 1996-1998 yıllarını da kapsayacak şekilde 1994-2000 yılları arasında Giresun bölge komutanlığında görev yaptığı dönemde PKK ve DHKP/C tarafından gerçekleştirildiği tespit edilen terör eylemlerinin listesinin gönderilmesini istedi.

SAVCI, SAYIN'IN KORUNMASINI VE TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Savcı Pekgüzel, 7 Aralık 2009 tarihinde kendi isteği üzerine diğer sanıklara kapalı bir oturumda ifade veren tutuklu sanık Ümit Sayın hakkında 5726 sayılı Tanık Koruma Yasası kapsamında davayı aydınlatacak ifadeler verdiğini hatırlattı. Pekgüzel, etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilme ihtimalinin gözönüne alınarak Terörle Mücadele Yasası kapsamında koruma tedbirlerinin uygulanmasını ve tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Savcı Pekgüzel'in mütalasının ardından Mahkeme Başkanı Köksal Şengün tutuklu sanık Ümit Sayın'ın, 7 Aralık 2009 tarihinde diğer sanıklara kapalı olarak yapılan oturumda, dosyada "Gizli tanık Anadolu" olarak yeralan ifadenin kendisine ait olduğunu söyleyerek kimliğini açıkladığını söyledi. Sanık Ümit Sayın'ın 26 Mayıs 2009 tarihinde ifadesinin alınmasına rağmen Tanık Koruma Yasası kapsamında gizli tanık kimliğinin ortaya çıkmaması için 11 Nisan 2009 tarihinin yazıldığını kaydetti. Başkan Şengün'ün bu açıklaması üzerine Doğu Perinçek başta olmak üzere tutuklu sanıklar, oturdukları yerden itirazda bulundu.

VELİ KÜÇÜN ANİDEN FENALAŞTI

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, mahkemeye ulaşan cevabi yazıları okuduğu sırada tutuklu sanık emekli tuğgeneral Veli Küçük, sanık sandalyesinde rahatsızlandı. Başkan Mahkeme salonu dışında ambulansla bekleyen sağlık ekibi, başkan Şengün'ün talimatı üzerine duruşma salonunda yaptığı kontrolde Küçük'ün tansiyonunun yükselmesi nedeniyle fenalık geçirdiğini belirledi. Sağlık ekibi Küçük'ü, mahkeme salonundan çıkararak tansiyonunu kontrol altına aldı.

ÖCALAN DOSYASI MAHKEMEDE

PKK terör örgütünün MİT tarafından kurulduğuna ilişkin iddialar nedeniyle tutuklu sanık Zekeriya Öztürk'ün talebi doğrultusunda incelenmek üzere mahkeme tarafından istenen Abdullah Öcalan dosyasının Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştığı açıklandı.

Tutuklu sanık Doğu Perinçek'in talebi üzerine MİT Müsteşarlığı'ndan gelen yazıda da, MİT müsteşarlarının dinlenmesinin izne bağlı olduğu belirtilerek, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un tanık olarak dinlenmesinin uygun görülmediği kaydedildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ahmet Cinali ve Taner Ünal'ın tutuksuz olarak yargılandığı vatanseverler dosyasının birleştirme kararı verilerek dosyaya gönderildi.

Veriyen yarım saatlik aranın ardından saatin geç olması da dikkate alınarak taleplerin büyük bölümünün daha sonra değerlendirilmesine karar verildi. Tutuklu sanıklar ile avukatlarının tahliye taleplerinin reddine karar verilirken mahkeme Başkanı Köksal Şengün, 9 tutuklu sanığın tahliyesine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi. Duruşma 28 Aralık 2009 tarihine ertelendi.

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü