banner39

Öcalan: Erdoğan beni tehdit etti

İmralı'da hapis yatan Abdullah Öcalan, Erdoğan karşıtı cephede saf tuttu, Başbakan'ın kendisini tehdit ettiğini öne sürdü

Arşiv 18.06.2010, 17:53 18.06.2010, 18:56
Öcalan: Erdoğan beni tehdit etti

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erdoğan karşıtı cephe PKK'nın İmralı'daki liderini de içine aldı. Erdoğan'ın Kürtlere karı muamelesi yaptığını iddia ederek, Kürtlerin onuruna konuşan Öcalan, Erdoğan karşyıtı cepheyi genişletti. Başbakan Erdoğan’ın grup konuşmasıyla kendisini tehdit ettiğini de iddia eden Öcalan, “Gördüğüm kadarıyla devlet barış yapmaktan, PKK de devrim yapmaktan korkuyor” ifadesini kullandı.

Öcalan haftalık görüşmesinde avukatlarına ilginç açıklamalarda bulundu. Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF) Öcalan'ın sözlerini sitesinde yayınladı..

KENDİ KARARLARINI KENDİLERİ VERSİN

"Benim koşullarım ortada, kimse bana güvenerek, bana dayanarak iş yapmasın, kendi kararlarını kendileri versinler. Ayrıca burada ne olacağım da belli değil, beni burada yarın bile öldürebilirler.

BENİ TEHDİT ETTİ

Erdoğan dünkü (Salı günü) konuşmasında beni tehdit etti. Ama ben direneceğim, kimliğimden, onurumdan taviz vermeyeceğim, son nefesime kadar onurumla direneceğim bütün halkımız bunu böyle bilsin. Devlet barış istiyorsa ben buradayım. Ben burada açıkça şunu söylüyorum. Benim gördüğüm kadarıyla devlet barış yapmaktan korkuyor, PKK de devrim yapmaktan korkuyor.

ERDOĞAN KÜRTLERİ KARI OLARAK GÖRÜYOR


Şimdi Erdoğan’a cevap vermek istiyorum. Erdoğan son grup toplantısında yaptığı konuşmalarında çok sert BDP’yi, bizi suçluyor. İşte burada tecavüz, zor kültürü var. BDP de Erdoğan’ın neden böyle bir şey yaptığını tam olarak anlayamadı. BDP’nin Erdoğan’a vermesi gereken cevabı şöyle olmalıydı; “Evet ben küçük bir parti-grup olabilirim, senin içinde de Kürtler var, sana destek olan Kürtler de var ama bana destek veren, kendi iradesiyle özgür bir şekilde varolmak isteyen beş milyona yakın Kürt de var” demeliydi.

Erdoğan burada belki ifade edilmesi hoş değil ama Kürtleri “karı” olarak görüyor. Bu benzetmeyi kullanmak çok uygun olur mu, ama durum budur. Erdoğan Kürtlere bu gözle bakıyor.

KILIÇDAROĞLU ÇÖZÜM İÇİN GETİRİLMEDİ

Kılıçdaroğlu meselesini anlamak için özel savaş kesimlerinin Baykal’ı neden düşürdüğünü anlamak lazım. Şimdi Baykal çözümün önünde engel olarak görüldüğü için mi tasfiye edildi yoksa özel savaş lobisi tarafından onların istediği pozisyona yeterince gelmediği için, yetersiz görüldüğü için mi tasfiye edildi? Bu soruyu tersten de sorabiliriz; Kılıçdaroğlu bir çözümün önünü açmak için mi getirildi yoksa Deniz Baykal’ın ulusalcı politikaları yetersiz görüldüğü için mi onun yerine getirildi? Bu soruların cevabını zaman gösterecek. Bu nedenle Kılıçdaroğlu hakkında net bir düşünce ifade etmek istemiyorum.

İRAN'A SICAK MESAJLAR

Oradaki Kürtler de demokratik mücadelelerini, demokratik örgütlenmelerini geliştirmeliler. Mesut Barzani Türkiye’den sonra Almanya ve Fransa’yı ziyaret etmiş. Gidip herhalde Almanya İngiltere ile yeni konsept üzerine konuşacak. Bu konuda onları daha önce uyarmıştım. Tüm Kürtlere yönelik katliam tehlikesi var, tehlikenin farkında olmalıdırlar.

ABD VE İNGİLTERE ÇÖZÜMÜ ENGELLEDİ

İngiltere ve Amerika, Anglo-Sakson siyaseti Irak’a müdahaleyi önlerine koymuşlardı, Ecevit buna karşı çıkıyordu, Kürt meselesinin çözümünde de atmak istediği adımlar vardı, bu nedenlerle Ecevit’i tasfiye ettiler. Bu güçler Güney’de kendilerine bağlı bir Kürt federe devleti karşılığında Kuzey Kürtlerinin ve PKK’nin ezilmesine, tasfiyesine onay verdiler. Kuzey’deki Kürtler bu şekilde Anglo-Sakson’a bağlı Güney oluşumuna feda edilmiştir."

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?