banner39

Öcalan gibi Meşal'den de kurtulacak

Haaretz’de yayınlanan bir makalede Esad'ın Öcalan gibi Meşal'den de kurtulacağı öne sürüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Öcalan gibi Meşal'den de kurtulacak

İsrail gazetelerinden Haaretz’de yayınlanan bir makalede Halit Meşal’in başında bulunduğu Hamas’ın, Suriye’nin elinde sadece bir araç olduğu öne sürülerek “Eğer Suriye Cumhurbaşkanı, hizmetlerine artık ihtiyacı olmadığını karar verirse Türkiye’deki Kürtlerin lideri Abdullah Öcalan’a yaptığı gibi (Meşal’i) tereddüt etmeden sınır dışı edecek” ifadesi kullanıldı.

Suriye’nin Türkiye ile ilişkilerini iyileştirebilmek için Abdullah Öcalan’ı sınır dışı ettiği anımsatılarak Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’ın gerekli gördüğü takdirde Hamas’ın liderlerinden Halit Meşal’den de kurtulacağı öne sürüldü. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’te yayınlanan bir makalede Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’ın ABD, Fransa ve İsrail tarafından itildiği izolasyondan çıkmak istediği savunuldu.

İsrail’in AB ve Almanya nezdindeki eski büyükelçisi Avi Primor imzası ile yayınlanan makalede Hizbullah ve İran ile kurulan ittifakın Suriye Cumhurbaşkanı için sadece kısa vadede bir yararının bulunduğu öne sürüldü. Ancak Suriye’nin uzun vadede İran’ın veya Hizbullah’ın zaferinde bir çıkarının olmadığı belirtilen makalede “Suriye, Şii bir ülke değil ve Müslüman dünyasında Şii unsurunu güçlendirmesinde bir kazancı olmaz” görüşü dile getirildi.

Suriye’nin dini bir devlet olmadığını ve İslamcı kökten dincilerin zaferinin, Suriye’deki Baas yönetiminin geleceği için iyi bir şey olmayacağı da kaydedilen makalede, şöyle devam edildi: “Hamas, Suriye’nin elinde sadece İsrail ve Batı’ya karşı bir araçtır. Eğer Suriye Cumhurbaşkanı, hizmetlerine artık ihtiyacı olmadığına karar verirse, Türkiye ile ilişkilerini iyileştirme kararını aldığında Türkiye’deki Kürtlerin lideri Abdullah Öcalan’a yaptığı gibi (Meşal’i) tereddüt etmeden sınır dışı eder.”

Anka

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?