banner39

Öcalan istedi, DTP'liler istifadan vazgeçti

DTP'lilerin bugün yapacağı basın açıklamasında Öcalan'ın isteği üzerine istifalardan vazgeçeceğini söyleceği iddia edildi.

Arşiv 18.12.2009, 14:36 18.12.2009, 14:44
Öcalan istedi, DTP'liler istifadan vazgeçti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'li milletvekilleri istifadan vazgeçti.

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz hafta içinde DTP'nin kapatılıp kapatılmamasını görüşürken Abdullah Öcalan avukatlarıyla yaptığı görüşmede bu konuyu gündeme getirmişti.

Öcalan kapatma kararının mahkeme gündeminde tartışıldığı dönemde gerçekleşen görüşmede partinin kapatılması halindeki düşüncelerini şöyle açıklamıştı: "DTP kapatılması davasının kararı muhtemelen Cuma günü çıkacakmış. Dünyanın sonu değil, kapatırlarsa da mücadelelerini sürdürürler, yollarına devam ederler. Yine Türkiye'de her kesimden demokratları içine alan demokratik bir yapılanmaya gidilebilir."

ÖCALAN'DAN DTP'LİLERE : "HENÜZ İSTİFA AŞAMASINA GELİNMEDİ"

Abdullah Öcalan, kapatılan DTP'li milletvekillerinin istifalarını değerlendirerek, "Ben farklı düşünüyorum. Çözüm demokratik mücadeledir. Bence henüz istifa edilecek aşamaya gelinmedi. Meclise dönüp demokratik siyaset geliştirilebilinir" dedi.

Geçtiğimiz hafta yukardaki açıklamayı yapan Öcalan ANF'nin haberine göre, kapatılma kararı sonrası kapatılan DTP'li milletvekilleri hakkındaki görüşlerini aktardı. Öcalan DTP'li milletvekillerinin istifa kararı konusunda şöyle konuştu:

"Milletvekillerinin istifası konusunda ben farklı düşünüyorum. Çözüm demokratik mücadeledir. Bunu halka danışabilir ve karar alabilirler ama öyle yüzeysel değil, gerçekten halka sorarak, bunu kararlaştırabilirler. Diyarbakır'da binlerce kişiyle halk toplantıları yapabilirler, daha sonra il il halk toplantıları yapabilirler. Onlar da halka gidebilirler. Meclis'e dönüş de yapabilirler. Biz böyle gerekli gördük de diyebilirler. Bence henüz istifa edilecek aşamaya gelinmedi. Bizler henüz o aşamada değiliz. Meclise dönüp demokratik siyaset geliştirilebilinir. Ufuk Uras'ın teklifi değerlendirilebilir. Milletvekilleri Meclisi iyi kullanmalıdırlar. Demokratik kanalları açamadılar. Meclis'te herşeyi tartışabilmeliler. Demokratik mücadele için demokratik siyaset gerekiyor. Bunun yapılabilmesi önemli. Şimdi yeni parti var deniliyor. Ben buna bir şey demiyorum. Devlet birisini kapatır, birisi açılır ancak hukuk tekniği açısından bir parti olabilir.

Aleviler de dahil olabilir. Diğer demokratik kesimler de dahil olabilir. Böyle demokratik bir oluşum olursa kırk elli milletvekili çıkarabilirler. Bunlar önemli şeyler yapabilir, demokratik siyasetin önü açılabilir. Bunu yaparlarsa demokratik siyasetin önü açılabilir.'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?