banner15

Öcalan mektubu Meclis Kulislerinde

PKK lideri Abdullah Öcalanın avukatları aracılığı ile milletvekillerine gönderdiği mektuba vekillerden farklı tepkiler geldi.

Öcalan mektubu Meclis Kulislerinde

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve halen İmralı Adası’nda bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan avukatları aracılığı ile milletvekillerine bir mektup gönderdi. CHP’li milletvekilleri, “mektup benden başka kime geldi” araştırması yaparken, AKP’li vekiller ise gelen mektubu sakladılar. CHP’liler mektubun bir örneğini, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a da gönderdi. Mektubun, “Asrın Hukuk Bürosu” aracılığı ile milletvekillerine farklı tarihlerde gönderildiği anlaşıldı. Milletvekilleri mektuba farklı tepkiler gösterdi.

ÖCALAN'IN GÖNDERDİĞİ ŞÜPHELİ

AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, “Diğer mahkumlar gibi mektup yazmaya hakkı var. Keşke daha önce bu çağrıyı yapsaydı, bu kadar kan dökülmezdi. Bu mektubu Öcalan’ın gönderdiği şüpheli. Avukatların siyaset yapma yetkisi olmadığı için avukatlar yapmış olabilir” dedi.
TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, “Bu tür mektuplar sık geliyor. Daha önce de gelmişti. Hükümete yönelik bir mektup. Ciddiye bile almıyorum” diye konuştu.

'BUNU SORGULAMAK LAZIM'

CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç, “PKK emperyalist siyasi hesaplara dayalı olarak Türkiye’nin başına bela edildi. PKK, Türkiye’nin asli kurucu unsuru olan Kürt kökenli yurttaşlarımızı bölmeye yönelik emperyalist güçlerin kullandığı taşeron hareket. Milletvekillerine mektup gönderme cesaretini kimden nasıl alıyorlar. Bunu sorgulamak lazım” dedi.

PKK MUHATAP ALINAMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, mektubun içeriğinde tehdit unsurları bulunduğunu da belirterek, “Terör örgütü muhatap alınamaz, pazarlık yapılamaz. Terör örgütünün yapması gereken koşulsuz silah bırakmak. Silahları bıraktıktan sonra bunun sürekliliği anlaşılırsa o zaman devlet ve meclis harekete geçer, geçmişe sünger çekmek için genel af çıkarılabilir. Ancak Öcalan af dışında kalır” dedi.

TAKİYE

CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, “Bu mektubun Meclis’e gelmesi bile çok çirkin. Mektuptakiler, daha önce ortaya konulan düşünceler. Türkiye’de terör problemi var, Kürt sorunu yok. Öcalan barış yolu arayacak kimse değil. Takiye edebiyatı yapıyor. Bu ne gammazlık anlamadım” dedi.

MUHATABI TSK

Anavatan Partisi Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit, “Diyaloğu kendisi için düşünüyor. Bu kişinin muhatabı TSK’dır. Diyalog ortamı yok. Mektubu ilgili makamlara sorup değerlendirmek lazım” diye konuştu.

KOŞULLARIM AĞIR

Öcalan, diyalog çağrısında bulunduğu mektubunda, Kürt sorununun silahla çözülemeyeceğine dikkat çekerek, “Asker olsun gerilla olsun ölümlerden büyük acı duydum” dedi. Cezaevi koşullarının ağır olduğunu öne süren Öcalan, “Türkiye’de belki de kimse bu koşullarda değildir” diye konuştu.

BAŞBAKAN’A DESTEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’yi bütün Ortadoğu’ya model olabilecek farklı bir ülke haline getireceğiz” sözlerini önemsediğini aktaran Öcalan, “Bizim de amacımız budur. Türkiye’yi kendi koşullarına özgü bir şekilde Ortadoğu’ya model olacak bir ülke haline getirebiliriz. Ortadoğu’da barış, ancak Türklerin ve Kürtlerin demokratik birliği ile sağlanır” dedi.

1919’da Meclis-i Mebusan’da kabul edilen Misak-ı Milli’nin bugüne uyarlanmasına ihtiyaç olduğunu savunan Öcalan, “Hatta buna Misak-ı Demokrasi de diyebiliriz. 1921 Anayasası o dönemin ilerici bir anayasası olup Cumhuriyeti kuran anayasadır. Biz bu anayasanın, o dönem için geçerli olup da bu gün geri sayılabilecek yönleri hariç, tekrar uygulanmasını istiyoruz” dedi.

CUMHURİYET KÜRTLERİN KAZANIMI

Cumhuriyetin Türklerin olduğu kadar Kürtlerin de kazanımı olduğunu anlatan Öcalan, “Bu mücadele Türk’ün olduğu kadar Kürt’ün de ulusal kurtuluş savaşıdır” dedi. Tarihte Türklerle Kürtlerin üç kez ittifak yaptığını söyleyerek dördüncü ittifak çağrısında bulunan Öcalan, “Türk-Kürt ittifakı da sağlanıp Ortadoğu’ya Demokrasi kültürü yerleştirilmelidir. Ortadoğu’da ciddi demokrasi kültürü eksikliği var” dedi.

ÜNİTER DEVLETE DESTEK

Demokrasi vurgusu yapan Öcalan, “Üniter devlete, Cumhuriyete bir diyeceğimiz yoktur. Cumhuriyeti, üniter devleti ve laikliği kabul ediyoruz. Atatürk Cumhuriyeti kurmuştur ve bu kuruluş çok dar çerçevede kalmıştır, şimdi asıl önemli olan Cumhuriyetin demokratikleştirilmesidir. Bizim demokratik ulus anlayışımızın bayrakla, sınırla sorunu yoktur” diye konuştu.

GÖRÜŞME ÇAĞRISI

İspanya, İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Belçika’da benzer sorunların yaşandığına ve diyalogla aşıldığına işaret eden Öcalan, “Diyalog şarttır; Daha önce de bizde en üst düzeyde bir takım görüşmeler yaptık. Yine görüşülebilir. Muhatap sıkıntısı yaşanmayacaktır. Kıyamet kopmaz” dedi.

AF İSTEDİ

“Demokratik Eylem Planı” ve “Hakikatleri Araştırma ve Adalet Komisyonu” kurulmasını isteyen Öcalan, “Karşılıklı bir birimizi affedelim. Biz silahları bırakacak aşamaya gelirsek ancak böyle bir komisyona bırakabiliriz” diyerek af çağrısında bulundu.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48