Öcalan, Öz'e Ergenekonu anlatacak

Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla Savcı Öz'e bilgi vermek istediği ileri sürülüyor.

Öcalan, Öz'e Ergenekonu anlatacak

PKK elebaşısı Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bilgi vermek istediğini duyurdu.

Öcalan Ergenekon dosyasındaki bazı tanık ve zanlı ifadelerinde, kendisiyle ilgili iddialara yanıt vereceğini söyledi. Öcalan Ergenekon örgütüyle ilişkilendirilmesine karşı çıkarak, tüm bu iddiaları cevaplayabileceğini söyledi.

Öcalan'ın Savcı Zekeriya Öz'e özellikle anlatmak istediği konulardan biri, eski başbakanlardan Tansu Çiller'in öldürülmesi için kendisine yapılan teklif.

Öcalan "Şam'da kaldığım dönemde yanıma gelen bazı kişiler, 'Biz Tansu Çiller'i öldürelim, sorumluluğu siz üstlenin'diye teklifte bulundular. Ben bu teklifi kabul etmedim" dediği belirtiliyor. Öcalan özellikle bu konunun yeteri kadar araştırılmadığını, kamuoyunda da yeterince tartışılmadığını ve üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Öcalan'ın ifade vermek istediği konuların özellikle Veli Küçük ve Güneydoğu'da yaşanan olaylarla ilgili olduğu belirtiliyor.

PKK, MİT PROJESİ DEĞİL

Öcalan Savcı Öz'ün ifadesini alabileceğine ihtimal vermediğini de söyledi. İfade vermesine sıcak bakılmayacağını belirten Öcalan, vereceği bilgilerin soruşturmada etkili olacağını da belirtti.

1970'lerin sonunda örgüte sızma girişimleri olduğunu ve bundan haberdar olduğunu belirten Öcalan, ancak PKK'nın ya da kendisinin MİT'in projesi olduğu iddialarına karşı çıktı. Öcalan hakkında Ergenekon bağlantısı kurulmasından rahatsız olduğunu da ifade etti.

Örgüte sızma girişimleriyle ilgili ise Öcalan, Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre şunları söyledi:

"Daha baştan beri 1978, daha doğrusu 1976'dan beri PKK'ye müthiş sızmalar var. Benim üzerime müthiş geldiler Şahin Baliç, Şahin Dönmez gibiler var. Bu süreç onlar gibilerle başladı. Haki Karer'i katleden örgüt, Antep'teki beş parçacılar vardı, Kawa'cılar vardı, KUK'çular vardı. Beni imha etmek için onlarca girişimde bulundular ama başaramadılar. Bugün de radyodan dinledim, Mehmet Eymür'ler beni imha etmek için tünel bile kazmaya çalışmışlar."

Kaynak: Vatan

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2008, 12:56
YORUM EKLE

banner33

banner37