banner15

Öcalan'dan PKK tanımı: Yasadışı silahlı örgüttür!

DTP'lilerin bir türlü 'yasadışı örgüt' ifadesini kullanamadığı PKK için Öcalan konuştu; "Yasadışı silahlı bir örgüttür."

Öcalan'dan PKK tanımı: Yasadışı silahlı örgüttür!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Kapanan DTP'lilerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan PKK'nın tanımlanması, Öcalan tarafından yapıldı. PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan bugüne kadar Kürtlerin siyasi iradesinin sonucu var olduğunu savunduğu PKK'yı bu sefer 'yasadışı silahlı bir örgüt' olarak tanımladı.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF'nin haberine göre, Öcalan avukatlarıyla yaptığı haftalık görüşmede BDP'ye uyarılarda bulundu.

"AKP'nin Kürt siyasetçilerine siyasi operasyonlar yaparak kendince önlem aldığını" savunan Öcalan, şöyle konuştu: "Demokratik çevrelerin kendi çalışmaları olabilir ama gene de BDP'ye değişik çevrelerin katılmasını önemli buluyorum. 1 Şubat'taki Kongre'den sonra bu çatı partisi benzeri çalışmalara hız verilebilir. Bu çalışmalar önemlidir. Daha önce bir çok parti kapatıldı. Bu yenisi olmamalıdır. Uyarmıştım, önerilerimi de yapmıştım, tekrar ediyorum ve uyarıyorum; aynı hatalara düşmemek önemlidir. Şunu da belirtmek istiyorum; İşte 'PKK'nin sözcüsü olmak' falan deyip partiyi kapatıyorlar. PKK yasa dışı silahlı bir örgüttür. PKK der ki 'ben devletle sorunlarımı silahla çözüyorum'. PKK'nin kendi gücü, oluşumu, daha ağırlıklı olarak dağda ve kırsalda bir yapılanması var. Ama BDP der ki 'biz sorunlarımızı Meclis aracılığıyla yasal zeminlerde tartışmak ve çözmek istiyoruz.' Bu ayrımı iyi koymak gerekir. PKK'nin sözcülüğü söz konusu değildir. Kaldı ki PKK kendi sözünü söyleyebilir."

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 18:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48