banner39

Öcalan'ın doğum gününde büyük çatışma

Halfeti ilçesinde Abdullah Öcalan'ın doğum gününü kutlamak için toplanan grupla polis arasında çatışma çıktı.

Arşiv 04.04.2009, 14:58 07.04.2009, 17:56
Öcalan'ın doğum gününde büyük çatışma

Halfeti ilçesi'ne bağlı 11 Nisan Beldesi'nde Abdullah Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli Köyü'ne gitmek isteyen, aralarında DTP milletvekilleri İbrahim Binici, Gülten Kışanak ile bölgedeki DTP'li belediye başkanların da bulunduğu yaklaşık 5000 kişi, köye 20 kilometre kala oluşturulan güvenlik bölgesinde durduruldu.

Ancak doğum günü kutlaması için toplanan kalabalık arasından ayrılan yaklaşık 500 kişi, yolun tepelik noktalarına çıkarak buradan polis ve askerlere taş ve molotof kokteyl yağdırmaya başladı. Güvenlik güçleri de bu gruba tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Bölgede gerginlik sürüyor.

Kalabalık, Ömerli Köyü'ne 20 kilometre kala, geçici güvenlik bölgesi ilan edilen bölgede güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Saat 12.00 sıralarında araçlardan inen kalabalık, yaya olarak köye gitmek için yürümek isteyince engellendi. Kalabalık arasından ayrılan 500 kişilik grup, tepelik bölgelere çıkarak buradan asker ve polislerin üzerine taş ve molotofkokteyli attı. Güvenlik güçleri de tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek, bir çoğunun yüzü bezle kapalı olan gruba müdahale etti. Kalabalık sık sık Türkçe ve Kürtçe olarak PKK ve Öcalan lehine slogan attı.

ÖLÜ VE YARALI VAR

 

Gösteriler sırasında atılan taşlarla başından yaralanan ve Suruç İlçesi'nden Halfeti'ye geldiği anlaşılan  27 yaşındaki Mustafa Dağ adlı bir kişi kaldırıldığı Birecik Devlet Hastanesi'nde kurtarılamadı.Adı açıklanmayan bir kişinin de öldüğü belirtiliyor. Ayrıca 7 kişinin yaralandığı da gelen bilgiler arasında...

 

Olaylarda 20 yaşındaki Ramazan Kurnaz'ın da ağır yaralandığı bildirildi.

 

MİLLETVEKİLİNE TAZYİKLİ SU

Güvenlik bölgesinde bekletilen ve aralarında   DTP Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da bulunduğu 150 kişilik grup yürümek isteyince, polis panzerle üzerlerine tazyikli su sıktı. Milletvekili de tazyikli su altında kalınca sırılsıklam oldu.

Biber gazından da gözleri etkilenen Ayla Akat Ata tepki gösterdi, güvenlik güçleri, bir süre daha su sıkmaya devam etti. Bu arada zaman zaman polise taş atan tepelikteki kalabalık, yere yan yana oturup Apo ve PKK yazısı oluşturdu.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhur, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar da güvenlik bölgesinde olayların kontrol altına alınmasıyla ilgili çalışmaları koordine etti.


 

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (5)
ali rıza 12 yıl önce
bunlar iyice kudurdu...
hasan 12 yıl önce
terörist demeye diliniz varmıyor sanırım etnik bağınızdan dolayı ama yeri gelince tc askerine şehid dersiniz.kişilikli olunuz ve eğer müslümansanız türkçü laiklerede kürtçü laiklerede mesafenizi koruyunuz. bu yorumu yayınlayacak onursal duruşunuzu görmek isterdim
ömer faruk 12 yıl önce
çünki abd ve ab devletin ensesinde
umut 12 yıl önce
Bre insanlık bırakın nereye gidiyorlarsa gitsinler.
Gidip köy yolunu komple kapatmışsınızzz köyde bir şeye zarar veremezler kiiii nedir bu zalimlikkk
böyle yaparak bizler sizler nereye varacaksınızzz
şevket 12 yıl önce
allahinizdan görün inşallah mahsun ve mustafa yandaşlarimiza uzanan eller kirilsin.....ne denir ki böyle bi vahşete türk vataninada böyle bi şerefsizlik yakişir zaten...allahınızdan bulun inşallah....
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?