banner39

Öcalan'ın günlük iaşe bedeli 3 YTL

Öcalan'a bugüne kadar yapılan toplam harcamaların miktarı tartışmaya açıldı.

Arşiv 22.05.2008, 10:31 22.05.2008, 13:52
Öcalan'ın günlük iaşe bedeli 3 YTL


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in soru önergesine verdiği yanıtta, İmralı'da bulunan Öcalan'ın günlük iaşe bedelinin 3 YTL olduğunu bildirdi.

Şahin, soru önergesine verdiği yanıtta, "Türkiye genelindeki tüm ceza infaz kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklular ile görevli personelin 2008 yılı için günlük 3 YTL üzerinden inşa edildiği ve terör suçlarından hükümlü kişinin de bu miktar üzerinden iaşe edildiği, kendisine farklı bir iaşe bedeli uygulanmadığı"nı bildirdi.

Bakan Şahin, Öcalan'ın sağlık durumunun tespiti ve tedavisi için dönüşümlü olarak 14'er günlük süre ile diğer ceza infaz kurumlarında görevli tabiplerden birinin İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda geçici olarak görevlendirildiğini, bunun dışında üç haftada bir görevlendirilen dahiliye ve psikiyatri uzmanları tarafından muayene edildiği ve gerektiğinde de diğer branşlardan uzman ve diş tabiplerinin görevlendirildiğini kaydetti. Şahin, Öcalan'ın barındırıldığı İmralı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun yüksek güvenlikli kurum statüsünde olduğunu ve bir başka ceza infaz kurumuna naklinin şimdilik düşünülmediğini söyledi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in, İmralı'da bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'la ilgili soru önergesini yanıtladı. Çirkin önergesinde "PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan'a İmralı'da bulunduğu tarihten bugüne kadar yapılan toplam harcamaların miktarı ne kadardır?

Abdullah Öcalan'ın sağlık durumunun tespiti ve tedavisi için kaç doktor görev yapmaktadır? Öcalan'ın başka bir cezaevine nakli düşünülmekte midir?" sorularını yöneltti. Bakan Şahin ise Türkiye genelindeki tüm ceza infaz kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklular ile görevli personelin 2008 yılı için günlük 3 YTL üzerinden iaşe edildiği ve 'soru önergesinde adı geçen terör suçlarından hükümlü kişinin' de bu miktar üzerinden iaşe edildiği, kendisine farklı bir iaşe bedelinin uygulanmadığını bildirdi. Öcalan'ın barındırıldığı İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun dış korumasının Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Jandarma Birlikleri tarafından yapıldığı, iç güvenliğinin ise Bakanlığının personeli olan infaz ve koruma memurları tarafından sağlandığını belirten Bakan Şahin, sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda ise hükümlü ve tutuklulara tanınan haklar çerçevesinde bir kısım hizmetlerin de Sağlık Bakanlığı tarafından yerine getirildiğini söyledi.

TOPLAM MALİYETİ KONUSUNDA BİLGİ VERMEDİ

Bakan Şahin, MHP'li Çirkin'in önergesinde yer alan Öcalan için bugüne kadar yapılan harcamalar konusunda ise bilgi vermedi. Şahin, "hükümlünün İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kaldığı bölümün haricinde de bir çok bina ve tesis bulunduğu ve bunların her yıl periyodik olarak yapılması gereken bakım ve onarım gibi sair giderleri bulunduğundan toplam maliyet tespitinin yapılmasının mümkün olmadığı"nı söyledi.

"ÜÇ HAFTADA BİR MUAYENE EDİLİYOR"

Şahin, Öcalan'ın sağlık durumunun tespiti ve tedavisi için dönüşümlü olarak 14'er günlük süre ile diğer ceza infaz kurumlarında görevli tabiplerden birinin İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda geçici olarak görevlendirildiğini kaydederek "bunun dışında üç haftada bir görevlendirilen dahiliye ve psikiyatri uzmanları tarafından muayene edildiği ve gerektiğinde diğer branşlardan uzman ve diş tabiplerinin de görevlendirildiği"ni kaydetti.

"ŞİMDİLİK BAŞKA CEZAEVİNE NAKİL DÜŞÜNÜLMÜYOR"

Bakan Şahin, Öcalan'ın barındırıldığı İmralı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun yüksek güvenlikli kurum statüsünde olduğunu belirterek şimdilik bir başka ceza infaz kurumuna naklinin düşünülmediğini bildirdi.

Kaynak: ANKA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?