Ödünç kitabı, 221 yıl gecikmeli getirdiler

ABD'nin ilk Başkanı George Washington'un ödünç aldığı bir kitap, 221 yıl sonra kütüphaneye iade edildi.

Ödünç kitabı, 221 yıl gecikmeli getirdiler


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin ilk Başkanı George Washington tarafından kütüphaneden ödünç alınan bir kitap, 221 yıl gecikmeli olarak New York'un en eski kütüphanesine iade edildi.

Washington'ın kitabı New York Halk Kütüphanesinden, kütüphanenin Manhattan'da bir binayı federal hükümetle paylaştığı sırada ödünç aldığı belirtildi.

Kütüphane tarafından yapılan açıklamaya göre kayıtlar, Washington'ın 5 Ekim 1789'da Emer de Vattel'in "Devletler Hukuku" kitabını borç aldığını gösteriyor.

Kayıtlara göre kitap ne hiçbir zaman kütüphaneye geri getirildi, ne de şu an için 300 bin dolar olarak hesaplanan gecikme cezası ödendi.

Kitabın kayıp olduğu da New York Halk Kütüphanesinde 1789-1792 dö neminin kayıt defterlerinin onarılması ve aralarında Washington, John Adams, John Jay, Aaron Burr, Alexander Hamilton, George Clinton'ın isimlerinin bulunduğu bu dönemde ödünç alınan kitapların dökümünün yapılması sırasında ortaya çıktı.

Washington'ın teslim aldığı kitabın hala kayıp olduğu yıllarca, New York Daily News'te yakın zaman önce yayınlanan bir makalede kamuoyuna duyuruluncaya kadar gizli tutuldu.

Durumun ortaya çıkmasından birkaç gün sonra da Washington'ın Virginia'daki evinden görevliler, Vattel'in "Devletler Hukuku" kitabının aynı baskısının bir başka kopyasını iade etmeyi önerdi. Kütüphane de dün kitabı düzenlediği bir törenle geri aldı. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39