OECD'ye göre Türkiye'de iş gücü maliyeti yüksek

İş gücü maliyetinin yüksekliği yüzünden yerli yatırımcı yurtdışına gidiyor

OECD'ye göre Türkiye'de iş gücü maliyeti yüksek

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

İşgücü maliyeti içindeki en ağır vergi ve prim yükü Türkiye olmaya devam ediyor. Birim emek maliyetinin diğer OECD ülkelerine göre yüksek olmaya devam etmesi yüzünden yatırımlar da yurtdışına kaçıyor. Vergi yükü en az en düşük nerede diye baktığımızda ise, yüzde 8,1 ile İrlanda'yı görüyoruz. Türkiye'de yüzde 42,7, İrlanda'da yüzde 8,1 Gerçekten çok çarpıcı bir fark var. Bu farka bakınca, İrlanda'nın çok yüksek oranda doğrudan yatırım çekmesinin, işsizlik sorununu çözmesinin, yüksek oranlarda ve kesintisiz büyümesinin bir tesadüf olmadığı anlaşılıyor. Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü tarafından yayınlanan 2006 Dünya Rekabet Gücü Yıllığı verilerine göre dolar bazında birim işgücü maliyeti artışında Türkiye 60 ülke arasında ilk 5 ülke içinde yer aldı. İç ve dış piyasalarda rekabet edilen yabancı ülke ekonomilerinin çoğunda birim işgücü maliyeti ya azalmış ya da çok küçük artışlar meydana geldi. OECD verilerine göre 1996-2006 döneminde dolar cinsinden birim işgücü maliyetinin en fazla arttığı ülkelerden biri Türkiye. Söz konusu dönemde Türkiye 30 OECD ülkesi içinde yüzde 44.6'lık artışla üçüncü sıraya aldı. 

VERGİ YÜKÜ KAÇIRTIYOR

İSO Başkanı Tanıl Küçük, vergi oranlarının yüksekliği yüzünden iş dünyasının yatırım için yurtdışına yatırım için araştırma içerisinde olduğunu kaydetti. OECD verileri, bir başka gerçeği daha önümüze koyuyor, diyen Küçük, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bazen sanayicilerimizin neden teşvikli illerimizde değil de, yurt dışında yatırıma yöneldiğine dair sorular gündeme gelebiliyor. Çok kaba bir hesaplamayla, teşvik kapsamındaki illerimizde en üst kriterleri yerine getirdiğinizde dahi, işgücü maliyeti üzerindeki istihdam vergi yükü ancak %23 civarlarına inebiliyor. Yatırımı, üretimi kolaylaştıran diğer teşviklerle birlikte düşündüğümüzde, sanayicimizin neden yurt dışına yöneldiğini anlamak daha kolaylaşıyor." İşgücü maliyeti üzerindeki bu denli ağır vergi yükü, yatırımları caydırdığı, rekabet gücünü zayıflattığı gibi, kayıt dışı istihdamı da teşvik ediyor. . TÜİK verilerine göre, ülkemizdeki istihdamın yarısı kayıt dışı. AB yolunda bir ülke için kabul edilemez olan bu durumu yaratan, yine yüksek prim oranlarıdır.

SANAYİDE EMEK BİRİM MALİYETİ

Sanayide ise emeğin birim maliyetinde 2007'nin Aralık ayında, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre artış, Norveç'te yüzde 8.9, Danimarka'da yüzde 4.4, Avustralya'da yüzde 3.9, İngiltere'de yüzde 3.3, İsveç'te yüzde 3.2 gibi yüksek oranlarda çıktı. Slovak Cumhuriyeti'nde yüzde 6.9, Hollanda'da yüzde 5.2, Kore'de 3.3 düşüş görüldü.  

Sanayi sektöründe emek birim maliyetlerindeki artışla ilgili istatistikte de Türkiye'yle ilgili 2006 verisi yer aldı. Buna göre Türkiye'de sanayi sektöründe 2006 Aralık ayında 2005'in son çeyreğine göre hizmetlerde birim maliyet artışı yüzde 6.6 oldu. OECD bir sonraki emek birim maliyet verilerini 13 Ağustos'ta açıklayacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 10:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35