banner39

Oger Telekom'dan peşin ödeme

Türk Telekom'un yüzde 55'ini 6,5 milyar dolara satın alan Oger Telekom, 4,3 milyar dolarlık kalan borcun tamamını peşin olarak ödeyeceği bildirildi.

Arşiv 29.03.2007, 14:24 06.07.2018, 09:31
Oger Telekom'dan peşin ödeme

2005 yılında Türk Telekom özelleştirmesiyle ilgili ihale şartnamesinde yer alan taksitlendirilmiş ödeme planını seçen Oger Telekom, bundan önce Hazine'ye 2005 yılında 1 milyar 31 milyon dolar ve 2006'da faiz dahil 1 milyar 431 milyon dolar tutarında iki ödeme gerçekleştirmişti.

Oger Telekom, faiz dahil geriye kalan 4 milyar 31 milyon dolarlık tutarın tamamını peşin olarak ödeyecek.

Böylelikle Oger Telekom Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin tamamı için faiziyle birlikte toplamda 7 milyar 55 milyon dolarlık ödeme yapmış olacak.
Bu arada Oger Telekom, ödeme sürecini planlanandan 4 sene önce tamamlamış olacak.

"OGER TELEKOM'UN ÖDEMESİ GELDİ"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Oger Telekom'un Hazine'ye erken ödemesiyle ilgili, ''Bu para geldi. Vergileri indireceğimizi düşünüyorsanız, sakın öyle bir şey düşünmeyin. Mali disiplinden taviz yok'' dedi.

Oger Telekom'un Türk Telekom özelleştirme bedelini erken ödemesi dolayısıyla düzenlenen toplantıda, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Unakıtan, erken ödemeden gelen paranın ne zaman Hazine hesaplarına geçeceği yönündeki bir soru üzerine, ''(Erken ödemeden gelen para) yarınki valörle hesabımıza giriyor'' diye konuştu.

Bakan Unakıtan, gelen paranın nasıl kullanılacağı yönündeki bir soru üzerine, ''Hiç derdin olmasın, kullanırız biz'' şeklinde esprili bir yanıt vererek, gelen paranın Hazine'ye verileceğini ancak; bütçenin de bir geliri olacağını kaydetti. 

AA

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?