banner39

'Oğlu İsrail ordusundaki gazeteci baba' tartışması

NYT'nin Ortadoğu büro şefi Ethan Bronner'ın oğlu İsrail ordusuna katıldı, basın dünyası karıştı.

Arşiv 11.02.2010, 12:34 11.02.2010, 13:41
'Oğlu İsrail ordusundaki gazeteci baba' tartışması


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD’nin prestijli gazetesi olarak nitelenen, ancak Irak işgaline çanak tutan yayınlarıyla eleştirilerin hedefi olan New York Times, en büyük yabancı bürosunun şefi ve Kudüs temsilcisi Ethan Bronner’ın oğlunun İsrail ordusunda askerlik yaptığının ortaya çıkması krizini yaşıyor.

Bronner'ın 20 yaşındaki oğlunun İsrail ordusuna katıldığı iki hafta önce 'Electronic Intifada' isimli bir Filistin sitesine gelen bir ihbarla ortaya çıktı. Haberi yalanlayamayan Bronner ve NYT, gazeteye gelen yüzlerce tepki mesajı ve eleştirlerin hedefi oldu.

Gazetenin ombudsmanı Clark Hoyt, Bronner’ın en azından oğlunun askerliği süresince başka göreve atanmasını istedi, ama yayın yönetmeni Bill Keller reddetti. Hoyt, köşesinde dünyanın en önemli çatışma bölgesinde Kudüs büro şefinin oğlunun taraflardan biri adına silaha sarıldığını, Bronner’ın güvenilirlik ve tarafsızlığının sorgulanacağını yazdı. Keller ise Bronner’ın kişisel yaşamını haberciliğinden ayırabileceğini savundu.

NYT Dış Haberler Müdürü Gregory Winter ise “Bronner’in oğlu kendi kararlarını kendi veren bir yetişkindir. Babasının haberciliğinin de oğlunun durumundan etkilenmediğine eminiz” dedi. Öte yandan, BBC'de konunun tartışıldığı bir programa katılan Winter, "İran muhabirinizin oğlu Devrim Muhafızları için çalışsa ne yapardınız" sorusuna, "farklı durumlar farklı kuralları gerektirir" cevabını verdi.

'Oğlunun kararı Bronner'ın haberciliğini etkilemeyecekse, neden İsrail ordusuna katıldığını gizledi' diye soran Filistin gazeteciler ise, “Eğer NYT’nin Gazze muhabirinin oğlu Hamas’lı olsaydı, gazete muhabiri işten çıkarırdı”diye tepki gösterdi.

FAIR'DEN TEPKİ

Öte yandan, Amerikan basınının doğruluğunu takip eden FAIR de, gazetenin tavrını eleştirdi, sorunun Bronner'in oğlunun yetişkin olup olmadığını, asıl sorunun "muhabirin oğlunun girdiği çatışmayı ya da mücadele ettiği düşmanları ile ilgili NYT muhabirinin tarafsız haber yapıp yapamayacağı" olduğunu vurguladı.

"Durum tam tersi olsaydı yani NYT İsrail ordusuna karşı mücadele eden bir kişinin babasına İsrail'de muhabirlik yaptırır mıydı?" diye soran FAIR, "Böyle bir durumda bu kişiye Ortadoğu'da görev verilmeyeceği konusunda neredeyse şüphemiz yok" cevabını verdi.

NYT'nin kendi hazırladığı etik tüzüğünün B2-98. maddesinde gazetecinin aile fertlerinin yaptıkları işler nedeniyle "menfaat çatışması" yaşayabileceği ihtimaline binaen bundan kaçınılması gerektiği belirtiliyor. Tüzükte "Wall Street'te üst makamlarda çalışan bir erkek kardeş ya da kız çocuğu bir ekonomi muhabiri ya da editörü için menfaat çatışması üretebilir" uyarısı yapılıyor.

Tarafsızlığı her zaman tartışılıyordu

Özellikle Irak savaşı öncesinde işgale giden yolu yaptığı haberlerle açmakla suçlanan New York Times, İsrail “yanlısı” haber yapmakla yıllardan beri eleştirilen bir yayın organı:

* 2005’te Americans Knew adlı dernek tarafından yapılan araştırmaya göre gazete İsrailli çocukların ölüm haberlerine Filistinli çocukların ölüm haberlerine oranla 7 kat daha fazla yer ayırıyor.

* 2006’daki bir araştırmaya göre İsrail-Filistin gerilimi sırasında son 6 yılda 80 insan hakları ihlali yaşandı. Bunların 76’sı İsrailliler, 4’ü ise Filistinliler tarafından gerçekleştirildi. NYT 4 kez bu olayları haber yaptı. İkisi İsrail’in ihlallerini ikisi de Filistinliler’inkini konu ediyordu. Yani ihlalleri eşit gibi gösterdi.

* MIT tarafından yapılan araştırmaya göre ateşkeslerin yüzde 96’sında ilk kurşunu atan İsrail ordusu oldu. Buna rağmen NYT İsrail’in bu saldırılarını “karşılık verme” olarak nitelendirdi.

Yorumlar (1)
Aliosman 13 yıl önce
Bizdeki bir kısım medya ve chp li bazı siyasetçıler "filistinli militanlar israile saldırmaktan vazgeçmeli..."şeklinde beyanatlar verdiği unutulmamalı.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?