banner39

Öğrenciler camilerini geri istiyor!

Pakistanlı öğrencilerin, hükümetin cami ve medrese yıkımlarını, 3 haftadır cami önlerinde oturarak protesto ettiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Öğrenciler camilerini geri istiyor!

Ayşenur Bulut/Dünya Bülteni

New York Times’ın yayınladığı habere göre Pakistanlı kız öğrenciler yıkılan camilerin yeniden inşa edilmesi için cami önlerinde oturma eylemleri yapıyor, eylem tüm Pakistan’da yankı bulmuş durumda ve 3 haftadır devam ediyor.

 

İslamabad’ın en gözde camilerinden biri olan Lal Cami öğrencilerinden 19 yaşındaki Bilal Abbas, cami ve medreselerini sonuna kadar koruyacaklarını söyledi.

 

Photo

 

Kız öğrenciler Pakistan Hükümeti’nin son birkaç yıl içinde yıktığı 6 camiyi yeniden inşa edene kadar 3 haftalık eylemlerinin daha da devam edeceğini ifade ettiler.

 

Hükümet ise öğrencilerin bu taleplerine hoşgörüsüz yaklaşıyor ve bu zamana kadar sadece bir caminin yeniden inşası için emir verdi. Öğrenciler, talepleri karşılanmadığı müddetçe hükümet ile uzlaşmayacaklarını söylediler. Yetkiler eylemlerin şiddete dönüşmesinden endişe duyuyor.

 

Öğrenciler, yıkılmak üzere bekleyen diğer 10 caminin yıkımının durdurulmasını ve ülkede ibadete kapatılan 81 caminin tekrar açılmasını talep ediyorlar.

 

Pakistan Din işleri Bakanlığı “İcaz-ül Hak”, öğrencileri müdafaa eden konuşmasında “Normalde bir ibadet yerinin kapatılması için bir ulemaya ya da dini yetkili bir kişiye müracaat edilmesi gerekir,ancak son yıllarda böyle bir uygulama yapılmaksızın camiler yıkılıyor. Hükümet vatandaşlarının taleplerini  ciddiye almalı ve yıkımları durdurmalıdır.”dedi.

 

Pek çok Pakistanlı uygulamaların Başbakan Pervez Müşerref’in liberal politikasının bir parçası olduğunu düşünüyor.

 

Güney Asya ülkesi olan Pakistan’da, Endonezya’dan sonra en kalabalık Müslüman topluluğu yaşıyor. 160 milyon nüfusun %95’i Müslüman.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?