banner15

Öğrenciler YGS için yollara düştü

Geçmişte yaşanan kopya girişimleri sebebiyle Güneydoğu'daki birçok yerde bu yıl sınav yapılmıyor.

Öğrenciler YGS için yollara düştü

Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek olan on binlerce öğrenci, otobüslerle yola koyuldu. Komşu iller yerine Trabzon, Bolu, Muğla, Sinop ve Edirne gibi uzan yerlerde sınava girecek olan öğrencilerin stresi iki kat arttı. 

Şırnak’ta okuyan öğrencilerin bir kısmı ‘sınav salonunu önceden görme’, ‘akşam erkenden yatma, sınav öncesini dinlenerek geçirme’ gibi uzman önerilerini yerine getiremiyor çünkü onlar yeterli sınav salonu olmadığı gerekçesiyle yaklaşık 800 kilometreye varan bir yolculuktan sonra sınava girebiliyor.

HERKES EĞİTİM İÇİN SEFERBER OLDU


Üniversiteye giriş başarısında 81 il arasında sondan üçüncü olan Şırnak’ta şimdi herkes, herşeye rağmen bu liselilerin üniversite okuyabilmesi için seferber oldu. Tanıklık ettiğimiz yolculuktaki öğrencilerden 23 yaşındaki Gülnaz Benek, bu yıl üçüncü kez üniversite sınavına giriyor. 7 saat yol gitmenin çok büyük bir adaletsizlik olduğunu söyleyen Benek “Üniversite sınavı bizler için zaten yeterince büyük bir stresken bir de üzerine hiç görmediğimiz bir ilde sınava girmemiz isteniyor. Elazığ’da sabah yiyecek poğaça bulabilecek miyim, bilmiyorum” dedi.

BABALAR DIŞARIYA GÖNDERMİYOR


Hukuk okumak isteyen Pınar Kadırhan ise “Ben bu topraklarda yaşadığımız adaletsizliklere, olumsuzluklara dur demek için hukuk okumaya karar verdim ama ÖSYM de bana bunu yapamazsın dercesine dur dedi” diye konuştu. Bir çok kız öğrenci arkadaşlarının sınav yerlerinin bu kadar uzak çıkması dolayısıyla sınava gidemeyeceklerini belirten Pınar “Burada insanların öncelikleri farklı. Biz gökyüzünde kuştann çok helikopter görüryoruz. Düşünsenize bir baba belki de hiç Şırnak’ın dışına çıkmamış, onun için kızını kilometrelerce öteye göndermek hiç de kolay olmuyor” diye konştu.

Sınavlar adil kopyacı değiliz


Bir yandan üniversite sınavına girmek için Şırnak’dan Elazığ’a 7 saat yol gitmek zorunda kalmalarından yakınan Evin Som (21) bir yandan da kendilerine kopyacı sıfatı yapıştırmalarına isyan ediyor. Som, Şırnak’ta yapılan üniversite sınavlarının da en az İstanbul, İzmir, Adana kadar güvenle yapıldığına dikkat çekerek “Kopya çekiyorsak neden şırnak üniversite sınavlarında en başarısız 3. il oluyor” diyor. 10 çocuklu bir ailenin 6’ıncı çocuğu olan Aziz Kabul ise Mimar Sinan Üniversitesi mimarlık bölümünde okumak istiyor.

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki öğrenciler için kaymakamlık ve belediyesi ortak bir çalışma yaptı. Belediye, uzak şehirlerde sınava girecek olan maddi durumu kötü öğrenciler için araç tahsis edildi. Kaymakamlık da gidilecek şehirdeki barınmayı üstlendi. Sabah saat 10.00'da Cizre Lisesi önünde bir araya gelen öğrenciler, sınava girecekleri illere hareket etti.

Eğitim konusunda bugüne kadar birçok sorun yaşadıklarını anlatan öğrencilerden Hasan Babat, "Şimdi bir de tercih dışı yerlerin gelmesi psikolojik olarak hepimizi etkiledi. İstediğimiz puanı alamazsak sebebi uzak yerlere gönderilmemizdir." dedi.

YGS sınavına katılacak Harun Tunç da, "Bize 2 tercih hakkı verdiler ama ikisi de gelmedi. Bunun dışında çok uzak yerler geldi." şeklinde konuştu. Bu karardan hiç memnun olmadığını ifade eden Meltem Demir adlı öğrenci ise "Bizim sınav yerimiz Elazığ çıkmış. Üzülüyoruz şu anda çalıştık çalışmalarımız güzel gidiyordu. Şırnak dururken niye Elazığ?" ifadelerini kullandı. Öğrencileri yolcuların Cizre Belediye Başkanı Mehmet Saçi, bütün adaylara başarı diledi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 09:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35