banner15

Öğrencilerden Hükümete Ret!

Fransız hükümeti ile işçi sendikaları arasında yapılan görüşme başarısızlıkla sonuçlandı. Görüşmeye katılmayan öğrenci sendikaları, Başbakan Dominique de Villepin’in Cumartesi günü kendileri ile görüşme talebini red ederek kontratın geri çekilmesini şart

Öğrencilerden Hükümete Ret!

Fransa’da altı haftayı aşkın bir süredir hükümet ile öğrenciler arasında süren çatışma, en son sendikalarla hükümet arasındaki görüşmeden de sonuç çıkmaması ile gözler 28 Mart’ta yapılacak genel greve çevrildi.
Fransız Başbakanı Dominique de Villepin’in çağrısı üzerine beş sendikal konfederasyon başkanı Cuma günü öğleden sonra CPE kontratının geri çekilmesi şartı ile masaya oturdu. Ancak Villepin’in kontratı geri çekmemesi üzerine toplantı başarısızlıkla sonuçlandı. Başbakan Dominique de Villepin Cuma günü beş işçi sendikası ile yapılan görüşmeyi ilk adım olarak nitelemesine rağmen, sendikalar pozisyonlarını değiştirmeyerek Başbakanlık Köşkü’nden ayrıldı.

'Görüşmenin koşulları oluşmadı'

Bu arada görüşmeye katılmayan lise ve üniversite öğrencileri sendikaları Unef, CE, UNL ve Fidl, Villepin’in bugün için kendileriyle görüşme talebini boykot etti. Sendikalar görüşmeyi red etmelerinin nedenini açıklayacaklarını bildirdi. CPE kontratına karşı eylemlerde aktif olarak yer alan öğrenciler konfederasyonu ise hükümet ile görüşmenin koşullarının oluşmadığını belirtti.

Talebi red eden öğrenci sendikalar, hükümetin amacının 12 sendikal konfederasyonun birliğini bozmayı amaçladığı tepkisinde bulunarak, ‘’hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için’’ diyor. Sağcı öğrenci sendikaları Fage ve UNI ise Cumartesi günü hükümet ile görüşmede bulunacaklarını açıkladı.

Öte yandan sendikaların 28 Mart’ta yapacağı genel grev kapıya dayandı. Buna karşın öğrencilerin eylemleri aralıksız sürüyor. Onlarca üniversite ve yüzlerce lise halen eylemler nedeniyle kapanmış durumda.

‘Hükümet ne kadar ısrar ederse eylemler o kadar yayılır'

Lise öğrencileri sendikası FIDL, hükümetin lise öğrencilerine eylemleri yasaklamasının, yeni eylem biçimlerini ortaya çıkaracağı ve bunun tüm ülkeye yayılacağı uyarısında bulundu. Açıklamada, ‘’hükümet CPE’yi geri çekememekte ne kadar ısrar edersen, liselilerin eylemleri o kadar yayılacaktır’’ dedi.

Fransa’nın en büyük işçi sendikası CGT, CPE kontratı çekilmeden artık sendikal birliğin hükümet ile yeniden görüşmeyeceğini belirtti. CGT, hükümet ile yapılan toplantıda görüşmelerin devam etmesi için bu şartı öne sürdüklerinin altını çizdi.

‘Provokasyon’

Fransa Sosyalist Partisi kadın milletvekili ve aynı zamanda 2007 Cumhurbaşkanı seçimlerinin en popüler adayı Ségolène Royal, hükümetin CPE kontratını geri çekmemesini ‘’provokasyon’’ olarak değerlendirdi. Royal ‘Hükümetin sözü tüm yasallığını yitirdi çünkü dinlemeden önce karar verdi. Tek taraflı ve otoriter bir şekilde karar verdi. Üzüntü verici bir durumla karşı karşıyayız’’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, kontratın uygulanmasını isterken, sendikalarla görüşmelere devam edilmesini istedi. Chirac’ın müdahaleleri ise ‘’beceriksizlik’’ olarak değerlendirildi. Zira sendikalarla görüşmelerin ortasında kontratın geri çekilmeyeceği açıklaması büyük tepki aldı.

Villepin Cuma günü sendikalardan sonra akşam saatlerin işverenler hareketi MEDEF ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan MEDEF kadın başkanı Laurence Parisot, ‘’CPE’ye ilişkin krizin Fransız ekonomisini tehlikeye koyduğu’’ uyarısında bulundu.

Krizden çıkışın üç yolu

Haftalardır süren krize karşı herkesin düşündüğü tek şey, ‘’bu krizden nasıl çıkılacağı’’ şeklinde formüle edilebilir. Ancak yapılan analizler ve yorumlar üç olasılığa işaret ediyor. Bunlardan birincisi, hükümetin kontratı geri çekmemesi durumunda Villepin’in politikaları nedeniyle uğrayabileceği kişisel yenilgi. Bu aynı zamanda giderek aşırı sağa kayan hükümetin politikalarının başarasızlığı olacaktır. Nitekim öğrenci eylemlerinin giderek yayılması ve radikalleşmesi, sosyal bir kriz içerisinde olunduğunu gösteriyor.

İkinci olasılık öğrenci ve işçi hareketinde ayrılık olarak değerlendirilebilir. Hükümetin mevcut durumda kontratı geri çekmeden sendikalarla parçalı olarak görüşmesinin altında bu planın yattığı düşünülüyor. Sendikalardan bazılarının kontrat geri çekilmeden revizyona yanaşması durumunda bu olasılık güç kazanabilir. Ancak güncel durumda sendikalar hükümetin bu yaptığının ‘tuzak’ olduğunun farkında oldukları yönünde açıklamalarda bulundu.

Geriye bir olasılık daha kalıyor. Bu da "bozulma" olarak karşımızı çıkabilir. Eylemlerle hükümete geri adım attırarak kontratın geri çekilmesini sağlamak... Hükümet politikalarının bir sonucu olarak, eylemlerin yayılması ile kriz derinleşecek. Analizler, krizin daha uzun sürmesi durumunda, tehlikeli sonuçların ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Zira öğrencilerin eylemlerini giderek radikalleştirmeye başladı. Bu son olasılık, sosyal yaşamda ağır izler bırakabilecek tehlikeler barındırıyor. Hükümet mevcut durumda, bu yönlü politikalarında ısrar ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48