banner39

Öğretmenlerden yardım sandığına hayır

Öğretmenler İLKSAN'ın kapatılmasını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kurmayı düşündüğü yeni yardımlaşma sandığına ise gerek olmadığını düşünüyor

Arşiv 13.04.2007, 17:16 13.04.2007, 17:16
Öğretmenlerden yardım sandığına hayır

Öğretmenler, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarını belirtirken, sandığın kapatılması gerektiğini dile getirdi. Öğretmenler, kapatılması halinde İlksan'ın yerine kurulması düşünülen MEBSAN projesine de karşı.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Ankara, Adana, Artvin, Bursa, Kahramanmaraş, Burdur, Isparta, Mersin, Trabzon ve Balıkesir'de toplam 1507 öğretmen üzerinde İlksan'a ilişkin yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. Buna göre, öğretmenler üyesi oldukları Sandık hakkında yeterli bilgiye sahip değil, Sandığa zorunlu üye yapılmaya tepkili ve hizmet alamamaktan şikayetçi.

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 93'ü İlksan'ın yönetiminde 4 bakanlık bürokratı, 3 de öğretmenden olmasını da karşı çıkarken, Sandığın denetiminin öğretmenler tarafından yapılması istendi.

İLKSAN kapatılsın, mebsan da kurulmasın

Üye aidatlarını da yüksek bulan öğretmenler, İlksan'ın kapatılmasını istedi. Öğretmenlerin yüzde 61'i “İlksan kapatılsın” derken, yüzde 31'i düzenleme yapılmasını istedi. İlksan'ın kapatılması durumunda mal varlığının öğretmenlere verilmesi gerektiği belirtildi.

Öğretmenler İlksan'ın kapatılma kararının alınması durumunda yeni bir Sandık kurulmamasını da istedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçmiş dönemde gündeme getirdiği MEBSAN adlı yeni yardımlaşma sandığına öğretmenlerin yüzde 69'u karşı çıkarken, yeni sandığa sadece yüzde 12 oranında destek verildi. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 19'u ise herhangi bir görüş açıklamadı.


Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?