banner15

Öğretmenlere Branş Sınavı geliyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "KPSS, öğretmen alımları için uygun değil, öğretmenler için ayrıca branş sınavı yapılması gerekiyor" dedi.

Öğretmenlere Branş Sınavı geliyor

Bakan Çelik, basın mensuplarının Kamu Personeli Seçme Sınavı'na ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Biz, KPSS sonuçlarına göre öğretmen ataması yapıyoruz. Ama bu, öğretmen alma şekli, doğru bir öğretmen alma şekli değil... Ben arkadaşlarıma söyledim, çalışıyorlar... Şubat ayına yetişmeyebilir ama ağustos atamasına yetiştirilmek üzere çalışmalar devam ediyor. Daha önce de kamuoyuna bunu söylemiştim. Öğretmenlerimize yönetmelik değişikliği yapacağız. KPSS'den aldıkları puan diyelim ki yüzde 50 katkıda bulunacak ama yüzde 50 de onları branşlarından sınava tabi tutacağız. Kendilerinin istediği de budur.

Şimdi, beden eğitimi öğretmeni diyor ki, 'Siz beni KPSS'ye tabi tutuyorsunuz, ama ben okulda şu dersleri gördüm, şu dersleri görmedim. Beni kendi branşımdan sınava tabi tutun' diyor... Resimci, 'Benim kabiliyetimi KPSS ölçmez', fizikçi de 'Benim ne kadar fizikçi olduğumu KPSS ölçmez' diyor.

Bunlar doğru... Bakın şu varsayımdan hareket ediyoruz: Onların o yöndeki kabiliyetlerini okulları zaten tespit etmiş. Ama herkese diploma vermiş... Ben, şimdiden öğretmen adaylarımıza duyuruda bulunuyorum. Ağustos ayında yapacağımız atamada yönetmelik değişikliği yapacağız. Bu değişiklikle yüzde 50 KPSS, yüzde 50 kendi meslek ehliyetinin ölçüleceği yeni bir değerlendirme şekli getireceğiz."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48