banner39

Oğuz Satıcı:Türkiye'ye 5 Petkim daha lazım

Satıcı'ya göre, Türkiye enerjide dışa bağımlı olduğu sürece sorunlar kökten çözülemez.

Arşiv 20.05.2008, 17:32 20.05.2008, 18:45
Oğuz Satıcı:Türkiye'ye 5 Petkim daha lazım


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, enerjide yatırım yaparak güçlü KOBİ'ler oluşturulması gerektiğini ve Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğu sürece sorunların kökten çözülemeyeceğini belirtti.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, MÜSİAD'ın geçtiğimiz günlerde seçilen yeni yönetim kurulunu ziyaret etti. Yapılan toplantıda Türk ekonomisini değerlendiren Oğuz Satıcı, Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü olması için insan kaynakları, bilgi ve finansın bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu şekilde Türk ekonomisinin 1 trilyon dolar hedefine bile ulaşabileceğini belirten Oğuz Satıcı, yeni AB ülkelerinin emek maliyeti, eğitimli nüfus ve diğer konularda Türkiye'den daha avantajlı olsa da, girişimcilik ve insan kaynakları konusunda Türkiye'nin şanslı olduğuna dikkat çekti. Buna rağmen bu avantajın değerlendirilmediğini dile getiren Satıcı, Petkim firmasını örnek vererek, Petkim'in KOBİ'lerin oluşmasına katkı yaptığına işaret etti.

Türkiye'nin 5 Petkim'e daha ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Satıcı,'MÜSİAD, yatırımlar konusunda siyasileri harekete geçirmeli.'diye konuştu.

TÜRKİYE GELİŞİMİNİ KOBİ'LERE BORÇLU

Oğuz Satıcı, Türkiye'nin makine sanayi ve otomotiv için yassı ürünlerini kendisinin ihraç etmesi gerektiğine işaret etti. Satıcı, Türkiye'nin komşu ülkeler ile ticaretinin geliştiğini, bunun çevrelerdeki KOBİ'lerin çok uluslu hale getirilmesiyle mümkün olduğunu ifade etti. Büyük şirketlerin çok uluslu olabileceği düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Satıcı, KOBİ'lerin daha hızlı örgütlendiğini dile getirdi.

Satıcı,'Küçük bir işletme olsanız bile çok uluslu bir şirket olursanız, bölgede güçlü olursunuz ve gelişirsiniz.'dedi. Yeni yönetime bu şekilde mesaj veren Satıcı, şirketin karının nerede değerlendirildiğinin önemli olduğunu vurguladı. Toyota firmasının Japonya'da Ar-Ge ve kar merkezinin çok güçlü olduğunu Toyota'nın karını Japonya'da değerlendirdiğini hatırlattı ve Türk ihracatçılarının da bu şekilde davranarak kar etmesi gerektiğini kaydetti.

BÜYÜME AFRİKA ÜZERİNDEN SÜRECEK

Satıcı,'MÜSİAD yapacağı çalışmalarda dünya haritasına bakmalı, dünyada ne olduğunun farkında olun. Dünya büyümesini sürdürecekse, Afrika kıtası üzerinden sürdürecek.'dedi.

Türkiye'nin her açıdan yıllardır kötü yönetildiğini belirten Satıcı, şu an ki enerji maliyetlerinin bunun bir ispatı olduğunu ifade etti. Oğuz Satıcı, Türkiye'de ihracat ve ithalat rakamlarının aynı gitmesine bazı kesimlerin tepki verdiğini, 170 milyar dolarlık ithalatın 36 milyar dolarının petrol ve doğalgazda yapıldığını hatırlattı. Bu rakam çıkarıldığında iyi bir oranın ortaya çıktığını kaydeden Satıcı şöyle konuştu:'Türkiye'de işi tersinden okumak isteyenler var. Bunları bırakıp, Türkiye'yi enerji konusunda geleceğe taşıyacak işler yapalım.'

SERMAYE ÜRETİME GİTMİYOR

Oğuz Satıcı konuşmasının devamında farklı firmaların temsilcilerinden gelen sorulara cevap verdi. Kamunu borç stoku azalırken özelin artmasına yönelik sorulan bir soru üzerine Satıcı şu cevabı verdi:'Yüksek faiz sermayenin üretime gitmemesine sebep oluyor. Faiz bu kadar yüksek oldupu için sermaye kullanılamıyor.'dedi. Çin malları konusuna da değinen Satıcı, bunun tek çözümünün Çin'de üretim yapıp, Rusya'ya satmak olduğunu ifade etti. Satıcı, küresel piyasalarda güçlü olmak için bu ülkelerde rekabet etmek gerektiğini vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?