banner39

Okçular Tekkesi Perişan-BELGESEL HABER

İstanbul'un Okmeydanı semtinde yer alan bu tarihî mekân, Cumhuriyet'in kurulmasından sonra bakımsız bırakılmış, daha sonraları da etrafı gecekondularla çevrilmiş.

Arşiv 10.06.2010, 15:09 11.06.2010, 11:10
Okçular Tekkesi Perişan-BELGESEL HABER

İslam Gemici / Dünya Bülteni

Burası yüzlerce sene boyunca Osmanlı okçularının yetiştirildiği Okçular Tekkesi. İstanbul’un Okmeydanı semtinde yer alan bu tarihî mekân, Cumhuriyet’in kurulmasından sonra bakımsız bırakılmış, daha sonraları da etrafı gecekondularla çevrilmiş. Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesi olmasına rağmen, çevredeki ahali Okçular Tekkesi’nin kalıntılarını yağmalarken, yetkililer de buna göz yummuşlar.Son yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Okçular Tekkesi’ni ihya etmek için projeler hazırlamış ancak projelerin hepsi lafta ve rafta kalmış. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen, bu tarihî mekâna tek bir çivi bile çakılmamış. Şimdi, Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesi olan Okçular Tekkesi ihya edilmeği bekliyor.

Yorumlar (1)
Yavuz Yayla 13 yıl önce
Son zamanlarda ciddi anlamda tarihi restorasyonların yapıldığını okuyorum ve biliyorum. Ama yeterli değil... Kültür mirasımız o kadar büyük ki 3 kıtada sayısız birbirinden değ ve yağmalanıp makul bir fiyata e-bay'den alabileceğimiz nadide çinilerden tutun hitit döneminden kalma heykellerimiz var (!!)

Tekke denilince insanlar nedense bir büyük önyargıdır başını alıp gidiyor. Oysa tekke kültürü ile birlikte gelen sosyal toplum anlayışı (aşhane, tımârhane, han - hamam) gibi oluşumları barındırıyor ki bizim kültürümüzün en önemli parçası... Yetkililerin bir an önce söz verdiklerini gerçekleştirmelerini umuyorum.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?