banner39

OKS için karar günü yarın

Yarın bakanlık'ta bir araya gelecek olan Hüseyin Çelik ve bakanlık bürokratları Seviye Belirleme Sınavı adı altnda yapılacak olan OKS'nin son durumu hakkında karar verecekler

Arşiv 19.04.2007, 13:01 19.04.2007, 13:06
OKS için karar günü yarın

Önümüzdeki yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) adı altında yapılacak olan OKS'de son durum yarın belli olacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlık bürokratları ile Ortaöğretime Geçiş Modeli'nin son halini yarın belirleyecek. Bakanlıkda bürokratlar ile bir araya gelecek olan Bakan Çelik, toplantının ardından da bir basın açıklaması yapacak.

Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) bu yıl son defa yapılacak. Daha önceki yıllardan farklı olarak öğrencilerin bu yıl ilköğretim başarı puanı da sınava yüzde 7 oranında dahil edilecek ve öğrenciler elektronik ortamda bir defaya mahsus olmak üzere 20 tercih yapabilecek.

Öte yandan tercihler yapılırken randevü sistemi esas alınarak, okullar veliler ile irtibat halinde olacak. Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın kaldırılmasında yenilenen ilköğretim müfredatı etkili olmuştu. OKS yerine gelecek olan Seviye Belirleme Sınavları da dershane merkezli yönetimi değiştirecek. OKS yerine getirilecek olan Seviye Belirleme Sınavı ile 6, 7, ve 8. sınıflarda okul müfredatını bağlı olarak sınavlar yapılacak. 10 Nisan'a kadar OKS'nin kaldırılması ve yerine Seviye Belirleme Sınavı'nın gelmesi konusunda kamuoyuna verilen süre ise doldu.

Bakanlığa gerek eğitim camiasından gerekse diğer kuruluşlardan OKS'nin kaldırılması ve yerine Seviye Belirleme Sınavı'nın getirilmesi ile ilgili olarak herhangi bir olumsuz görüş gelmediği bildirildi. Bakan Çelik, Seviye Belirleme Sınavlarının tarzının OKS gibi olacağını ancak içeriğinin farklı olacağını yeni müfredatın getirdiği ölçülerde test şeklinde olacağını ifade etmişti.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?