banner39

Okul bodrumundan ihracat

Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, okulun bodrum katında ürettikleri sıvı sabunları Amerika'ya ihraç etti.

Arşiv 20.06.2010, 00:34 20.06.2010, 00:34
Okul bodrumundan ihracat

Sığınakta ürettikleri sabunu ABD'ye ihraç ettiler 
 
Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, okulun bodrum katında ürettikleri sıvı sabunları Amerika'ya ihraç etti. Bodrumdaki sığınağı kimya laboratuvarına çevirerek sabun üreten öğrenciler, kurdukları 'Genç Başarı Şirketi (Green Days JA)' ile örnek bir başarıya imza attı.
 
 
 

Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, talebin az olduğu kimya bölümünü özendirmek amacıyla 2005'te bir dizi çalışma başlattı. Öğrencilere cazip gelmesi için kimya öğretmeninin laboratuvarda deneyler yapması için çeşitli imkânlar sağladı. Öğrencilerin desteğiyle önce sıvı sabun, ardından da çamaşır suyu ve yüzey temizleyici üretildi. Yaşanan gelişme üzerine okul idaresi laboratuvarın kapsamının genişletilmesine karar verdi.

Üretim arttıkça öğrencilerin kimya bölümüne ilgisi de arttı. Üretim kapasitesindeki artış öğrencileri yeni mekân arayışına itti. Okul idaresi ise bodrum katında depo olarak kullanılan sığınak bölümünü atölyeye çevirdi. Bir fabrika gibi çalışan okulun kimya bölümü öğrencilerinin ürettiği sıvı el sabunu, yüzey temizleyicisi ve çamaşır suyu gibi maddeler 'Yeşilyayla EML' markasıyla tescil edildi. Ürünlerine patent almak isteyen okul yönetimi bu amaçla birkaç kez Ankara'ya gitti.

PİYASAYA SÜRDÜKLERİ ÜRÜNLER TAM NOT ALDI

Piyasaya sürülen temizlik maddeleri özel şirketlerden tam not aldı. Sabun üretiminde maddi durumu iyi olmayan öğrencilere öncelik veren okul idaresi, döner sermaye aracılığıyla gençlere aylık ortalama 90 TL gelir sağladı. Okul idaresi ürünlerin pazarlaması için önce Bursa'daki 106 okulun kapısını çaldı. Ürünleri okulların beğenisini kazanan Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi, piyasaya ürün satmaya başladı. Ürettikleri temizlik maddelerini Milli Eğitim Bakanlığı ve onlarca okula satan öğrenciler, böylelikle hem meslek öğrendi, hem de okul harçlıklarını çıkardı.

Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi Müdürü M.Akif Kasımoğlu, öğrencilerinin eğitimlerinin yanı sıra meslek öğrendiklerini dile getirdi.

Kasımoğlu, şöyle konuştu: "Kimya bölümüne ilginin artırılması amacıyla bir dizi deney yaptık. Deneyler sonrası artan malzemeleri lavabolara döküyorduk. Kendi aramızda 'Bunları nasıl değerlendiririz, üretime kazandırırız?' diye düşündük. Sonra kimyasal malzemeler üzerinde çalıştık ve ilk önce sabun, sonra da çamaşır suyu ve yüzey temizleyicisi ürettik. Bunları okulumuzun temizliğinde kullandık. Bir süre sonra öğretmenler nezaretinde çalışan çocukların yaptıkları ürünleri Mesleki ve Teknik Fuarı'nda tanıttık. Ürünlerimiz burada beklediğimizin üzerinde ilgi gördü, satışa başladık. Gelen siparişler üzerine birçok okula mal verdik. Ürünlerimizin 'Yeşilyayla EML' olarak isim tescilini aldık. Öğrencilerimiz burada hem meslek öğreniyor hem de ailesine maddi kazanç sağlıyor."

ŞİRKET KURUP İHRACAT YAPTILAR

Okul bodrumunda üretilen temizlik maddelerinin piyasadan 'tam not' alması üzerine bir grup öğrenci, 'Genç Başarı Şirketi (Green Days JA)' adı altında bir şirket kurdu. Sanal âlemden şirketlerinin tanıtımını yapan girişimci öğrenciler, profesyonel bir anlayışla şirketin pazarlama, satış, üretim müdürlüklerini oluşturdu. Genç Başarı Vakfı tarafından düzenlenen yarışmada sundukları projeyle Amerika'ya ürün satma fırsatını yakalayan öğrenciler, okulun bodrum katında kısıtlı imkânlarla üretilen malzemeleri ihraç etmenin mutluluğunu yaşadı.

Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi Genç Başarı Şirketi Pazarlama Müdürü okul öğrencisi Gülseda Tiryaki, şirketi ürünlerinin başka ülkelere pazarlanmak için kurduklarını söyledi.

Tiryaki, "Okulumuzda üretilen sabunları pazarlama departmanı yardımıyla önce ev ev dolaşıp ailelere, sonra da okullara sattık. Şu an Amerika'da bulunan kardeş okulumuza verdik. Bizim ilk ihracatımız oldu. Önümüzdeki günlerde yeni eğitim-öğretim yılında başka ülkelere açılmayı hedefliyoruz. Hem okulumuzun tanıtımını hem de döner sermaye ile öğrenci arkadaşlarımıza katkı sağlamayı planlıyoruz." dedi.

Kaynak / Zaman

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?