banner39

'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi' projesi

MEB tarafından yürütülen 'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi' projesi Bursa'da tanıtıldı.

Arşiv 05.10.2009, 22:53 05.10.2009, 22:53
'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi' projesi


Milli Eğitim Bakanlığı Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen 5,27 milyon Euro'luk "Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi" projesinin tanıtım toplantısı Bursa'da yapıldı.

Özel Nilüfer Yıldırım İlköğretim Okulu salonunda gerçekleştirilen toplantıya Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Projeler Koordinasyon Merkezi Şube Müdürü Serdar Yılmaz ile İl/İlçe Milli Eğitim yöneticileri ve Bursa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Kütahya illerinden eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, il özel idareleri, belediyeler, sendikalar ve meslek odaları yetkilileri katıldı.

Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi projesiyle ilgili gerçekleştirilen bilgilendirme toplantılarında potansiyel AB hibe başvuru sahiplerinin bu hibeden haberdar olmaları ve proje teklifi hazırlama kapasitelerinin artırılması hedefleniyor. Tüm bilgilerin Milli Eğitim bakanlığının http://projeler.meb.gov.tr adresli web sitesinde yayınlandığı bildirilen hibe programının bütçesi 5,27 milyon Euro. Başvuru süresi 23 Kasım 2009 tarihinde son erecek programın süresi 12 ay olacak.

Yaptığı konuşmada okul öncesi eğitim alan çocukların avantajlarını ve bu eğitimi almayan çocukların dezavantajlarını anlatan Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, "Okul öncesi eğitim artık dünyanın olmazsa olmazı. Okul öncesi eğitim çalışmalarında 2003 Yılından bu yana büyük önem verildi. Ülkemizde de okul öncesi eğitimin daha da geliştirilmesi için herkese büyük görevler düşüyor. Herkesin bu eğitimin içinde olması ve katkı sağlaması gerekiyor. Hibe programları da bunun için bir fırsat oluşturuyor. Her çocuğumuzun mutlaka okul öncesi eğitim alması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar da, okul öncesi eğitimin dünyada çok önemsendiğini belirterek, Türkiye'de de özellikle 2003 yılından itibaren önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini aktardı.

Gülsar, "Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi projesi kapsamında yapılan çalışmaların eğitime büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımıza karşı büyük sorumluğumuz var. Bu konuda AB Hibe programlarını bir fırsat olarak görüp, kaliteli projeler üretmeliyiz." dedi.

Katılımın yüksek olduğu gözlenen bilgilendirme toplantısında konuşmaların ardından Projeler Koordinasyon Merkezi Şube Müdürü Serdar Yılmaz, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi projesiyle ilgili bilgiler sundu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?