banner39

Okulların üçte ikisi deprem bölgesinde

Türkiye'de eğitim kurumlarınıj yarısının olası bir depreme karşı güçlendirilmeye ihtiyacı olduğu ortaya çıktı

Arşiv 19.04.2007, 12:12 19.04.2007, 12:12
Okulların üçte ikisi deprem bölgesinde

Türkiye'deki 240 milyon m2'lik kapalı alana sahip eğitim kurumlarının 120 milyon m2'sinin güçlendirilmeye ihtiyacı olduğunu, bunun için de 15 milyar YTL'ye bütçeye gerek duyulduğunu bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım ve Tesisler Daire Başkanlığı tarafından “Eğitim Binalarının Depreme Karşı Güçlendirme Çalışmaları”na ilişkin Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın da katılacağı duyurulan ancak program değişikliği nedeniyle katılamadığı toplantıya Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanı sıra çalışmayı yürüten “Teknik Yürütme Kurulu”ndaki üyeler katıldı.

Okulların üçte ikisi 1 ve 2. deprem bölgesinde

MEB Yatırım ve Tesisler Daire Başkanı Prof.Dr. Abdülsamet Arslan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de resmi ve özel olmak üzere toplam 80 bin binada okulda eğitim öğretimin sürdürüldüğünü belirtirken, bu binaların üçte ikisinin 1 ve 2'nci derece deprem bölgesinde yer aldığını kaydetti. Arslan, Bakanlık olarak tüm eğitim binalarının sismik güvenlik testinden geçirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Bakanlık tarafından “Okullarımız Yıkılmasın” adı altında yürütülen kampanya kapsamında Hakkari, Van, Muş, Bingöl, Siirt, Bitlik, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Malatya, Erzincan, Çankırı, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve İzmir illerinin toplam 130 YİBO ve PİO'nun 767 binasında deprem karşı incelemeler gerçekleştirildiğini kaydeden Arslan, güçlendirilmesi kararlaştırılan 84 YİBO ve PİO için illere 40 trilyon ödenek gönderildiğini ve 2 okul hariç söz konusu okullarda depreme karşı güçlendirme, genel onarım çalışmalarının sona erdiğini bildirdi. 2007 yılının eylül ayı itibariyle de 2.100.00 m2 kapalı alana sahip 426 okulda deprem incelemesi gerçekleştirileceğini ifade eden Arslan, yürüttükleri çalışmalar kapsamında toplam 275 milyon YTL ödenek tahsis edildiğini kaydetti.

Okulların çivisi çıkmış

Arslan, mevcut okul binalarının depreme karşı güçlendirilmesi için inceleme, proje ve müteahhitlik hizmeti için çok büyük paralara ihtiyaç bulunduğunu dikkat çekerken, yaklaşık 240.000.000 m2 kapalı alana sahip eğitim binalarının istatistik sonuçlarına göre yarısının güçlendirilmeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

15 milyar ytl ihtiyaç var

Arslan, Bayındırlık Bakanlığı'nın raiçlerine göre bir binanın güçlendirme ve onarımı için 100-150 YTL/M2 paranın gerekli olduğunu belirterek, “120 milyon m2'lik eğitim binasının güçlendirilmesi için 15 milyar YTL ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu günkü bütçe imkanları ile bu kadar parayı yakın zamanda temin etmek mümkün görülmemektedir” dedi.

250 okul yıktık

Arslan, yürüttükleri çalışmalar kapsamında bugüne kadar 250 okul yaktıkları bilgisini de ver. Arslan, bu okulların 130'unun İstanbul'da geriye kalanın diğer illerde olduğunu söyledi.

Çelik, kik mevzuatına çattı

Bakan Çelik de konuşmasında depreme kaçınılmayacağın ancak tedbir alınabileceğini söyledi. “Atınızı sağlam kazığa bağlayacaksınız ondan sonra tevekkül edeceksiniz” diyen Bakan Çelik, sözü Kamu İhale Kurumu'nun mevzuatını getirdi. Kurum'un mevzuatının ihalelerin en düşük tekliflere verilmesini öngördüğüne dikkat çekerek, bu durumu eleştiren Çelik, “Biz çocuklarımıza mezar yapmıyoruz” dedi.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?