banner39

'Okulumuz Sinema' ilköğretim okullarında

İstanbul'da ilköğretim okullarında "Okulumuz Sinema" projesi yaygınlaştırılıyor.

Arşiv 19.03.2010, 01:01 19.03.2010, 01:01
'Okulumuz Sinema' ilköğretim okullarında


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Programı projelerinden olan ‘Okulumuz Sinema’, İstanbul ilköğretim okullarında etkinliklerini sürdürüyor.

‘Okulumuz Sinema’ etkinlikleri 2009–2010 eğitim dönemi boyunca tatil günleri hariç her gün bir başka ilköğretim okulunda devam ederek, İstanbul’un 39 ilçesi kapsamında ve özellikle sinema etkinliklerinin ulaşamadığı ilçelerdeki ilköğretim okullarında yoğunlaşıyor.
 
Proje, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Programı Yöneticiliği ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, BABİL Toplum Kültür Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği tarafından yürütülüyor.

Proje kapsamında atölye eğitimi almış gençler, film gösterimini yapacakları tüm ekipmanlar ve filmlerle birlikte okullara gidiyor, filmler izleniyor, öğrencilerin etkinliğe sorular ve değerlendirmelerle katılmaları teşvik ediliyor.
 
Gösterimler, ‘Okulumuz Sinema’ projesi için özel olarak gerçekleştirilen ‘Sinema Eğitim Filmi’, belgesel, animasyon, kısa filmler, kurmaca filmlerin kamera arkası çekimi yapımlarından oluşuyor. ‘Sinema Eğitim Filmi’: Sinema nasıl doğdu, nasıl gelişti, bir film yapımı nasıl gerçekleştirilir konularını işliyor. 
 
Proje alan danışmanı ve eğitmeni Enis Rıza. Projenin diğer eğitmenleri; Nalân Sakızlı, Ebru Şeremetli, Bahriye Kabadayı, Burak Dal, Doğan Sarıgüzel, Barış Vurucu ve Umut Efe Kuşçu’dan oluşuyor.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?