banner39

Okumuşu çok, yatırımı yok

Ankara'dan sonra eğitim düzeyi en yüksek işgücü İzmir potansiyel işgücüne rağmen yatırım çekemiyor.

Arşiv 15.06.2010, 12:08 15.06.2010, 12:08
Okumuşu çok, yatırımı yok

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Ankara'dan sonra eğitim düzeyi en yüksek işgücünün İzmir'de olduğunu kaydetti. Uğurtaş, İzmir'in insan kaynağı ya da beşeri sermayeye dönüşecek potansiyel açısından ilk sırada gelen illerden biri olduğunu belirtti.
Çalışabilir nüfusun yüzde 49'unun lise ve üniversite mezunu olduğunu belirten Uğurtaş, "Yabancı sermayenin bir yere yatırım yapabilmesi için birinci önceliği nüfustaki eğitim kalitesidir. Büyük yatırımları çekemeyen İzmir demek ki insan kaynaklarını yeterince üretimde kullanmanın yolunu bulamamış. İzmirliler olarak buna çözüm üretmemiz gerekiyor" dedi.
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu'nun, Ekonomist Mustafa Sönmez koordinatörlüğünde hazırladığı "İzmir'in Beşeri Sermayesi" konulu araştırması, geçen günlerde yapılan bir basın toplantısı ile açıklandı. Toplantıda konuşan Hilmi Uğurtaş, İzmir nüfusunun 15-64 yaş grubunda yüzde 60'a yakın payıyla birinci bölge olduğunu, ancak bu yaş grubunun işgücüne dönüşmesinin pek mümkün olmadığını ifade etti. Uğurtaş, "TÜİK Hanehalkı İşgücü anketlerinde 15 yaş ve üstü nüfustan işgücüne dönüşenler, ‘işgücüne katılım' olarak adlandırılıyor. Bu kıstasla bakıldığında işgücüne katılma oranının Antalya ve çevresinde yüzde 56'ya yaklaşmasına karşılık İzmir'de, İstanbul ile birlikte yüzde 47 dolayında kaldığı görülüyor. Bu sonuçta tabi ki 15-24 yaş grubunun eğitim dolayısıyla işgücü dışında olduğu ihtimali önemli bir etken. Nitekim, İzmir'deki işgücünün, diğer bölgelere göre dikkate değer bir eğitim düzeyine sahip olduğu görülebiliyor" diye konuştu.
 
İŞİ OLANIN YÜZDE 27'Sİ ÜNİVERSİTELİ


İzmir işgücünde üniversite ve yüksek okul mezunu nüfusunun toplamın dörtte birine kadar çıktığını söyleyen Uğurtaş, "İzmir'den bu anlamda sadece Ankara önde. 2009'da 1 milyon 397 bin olan İzmir işgücünün yüzde 49'dan fazlasının lise-dengi okul ve üniversite, yüksek okul diplomalı olması dikkat çekiyor. Böylece işgücünde en az lise diploması olanların, toplam işgücünün yarısına ulaştığı, bunun da eğitimli bir işgücüne sahip olmak anlamına geldiği söyleyebiliriz. İzmir'in eğitimli olarak nitelenebilecek işgücünün ne kadarının iş sahibi olduğuna, bir işte istihdam edildiğine bakıldığında da oranın yüzde 83,7 olduğu görülüyor. İzmir'de işi olan nüfusun yüzde 27'ye yakını, en az bir yüksek okul-üniversite diploması olanlar" diye konuştu.
 
İSTİHDAMDA KADIN PAYI YÜZDE 30

İzmir'deki istihdama kadınların yüzde 30 katkı yaptığını aktaran Uğurtaş, bu oranın İstanbul'da yüzde 23, Ankara'da ise yüzde 26 olduğunu söyledi. Ancak kadın nüfusta işsizlik oranının Türkiye genelinde yüzde 14 iken İzmir'de yüzde 18 olduğuu belirten Uğurtaş, kentte 15 yaş üzeri 1 milyon 130 bin kadının işgücü dışında kaldığını, kadınların işgücüne katılımı için çalışmaların artırılması gerektiğinin altını çizdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?