banner39

Okyanusların efendisi katil çene

400 milyon yıl önce 10 metre boyu 4 ton’luk gövdesiyle katil çeneli balık, köpekbalıklarını yiyordu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Okyanusların efendisi katil çene

Dunkleosteus terrelli adlı balık türü, 400 milyon yıl önce 10 metre boyu 4 ton’luk gövdesi ve katil çenesiyle okyanusların korkulu rüyası olmuştu. Katil çeneli balık, köpekbalıklarını yiyordu.

Araştırmacılar, günümüzden 400 milyon yıl önce yaşayan Dunkleosteus terrelli’nin çenesinin şimdiye dek bilinen en güçlü balık çenesi olduğunu vurguluyor. Dunkleosteus’un çenesi o derece güçlüydü ki, en hırçın dinozorlardan T-Rex’ten daha yırtıcıydı. Balık türünü araştıran University of Chicago profesörü Philip Anderson, Dunkleosteus’un denizlerde rakipsiz olduğunu, istediği her avı yakalayabildiğini belirtiyor.

Dunkleosteus’un zamanını en yırtıcı hayvanlarından biri olduğu biliniyordu. Ancak, Anderson Chicago’daki Field Museum’da bulunan bir fosil üzerinde bir bilgisayar animasyonu yaptı. Bilgisayar modellemesinde balığın kasları ve çenesi yeniden yaratıldı. Simülasyonda Dunkleosteus’un çenesinin 500 kilogram’lık bir güçle kapandığı ortaya çıktı. Bu gücün dişlerin ucunda etki alanı ise 3.5 ton’a çıkıyordu. Bu güç pratik olarak, 150 milyon Pascal’a denk düşüşordu.  

Dunkleosteus’un çenesini saniyenin 50’de 1’inde açtığı tahmin ediliyor. Anderson simülasyonu şöyle açıklıyor; “Dunkleosteus’un çenesini açmasıyla avını kapması bir oluyordu. Balık ya çok güçlü ısırıyor ya da çok hızlı ısırıyordu, ama iki gücü aynı ısırıkta birleştiremiyordu.”

Dunkleosteus, günümüzden 415 milyon ila 360 milyon yıl önce yaşamış güçlü ve yırtıcı balık türü olan placoderm’ler familyasının bir üyesiydi. Dunkleosteus bugün yaşasaydı denizlerin en yırtıcı balığı olarak yine köpekbalıklarının dahi korkulu rüyası olacaktı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?