banner39

'Öldürücü Milliyetçilik yükselişte'

NYT gazetesi Trabzon için 'aşırı milliyetçiliğin kalesi' tanımı yaparken Alman Del Spiegel 'Türkiye'de Öldürücü milliyetçilik yükselişte' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Öldürücü Milliyetçilik yükselişte'

New York Times, “milliyetçi şiddet” ile de anılan Trabzon’un diğer bir yüzünün de bulunduğunu belirterek, İl için “bir minyatür İstanbul” dedi.

Le Monde ise Trabzon’un BBP İl Başkanı Yaşar Cihan’ın “Bu gençler, çok iyiydiler, çok saygılıydılar: Ellerimizi öpüyorlardı. Ancak bizden daha radikal oldular ve üç yıldan beri onları sadece sokakta görür olduk” dediğini yazdı.

Cihan, “ABD, Türkiye’nin doğusunu, AB ise, Türkiye’nin batısını işgal etmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” şeklindeki sözlerine yer verdi.

TRABZON “AŞIRI MİLLİYETÇİLİĞİN KALESİ”

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, “Trabzon, aşırı milliyetçilerin kalesi” başlıklı haberinde bir zamanlar bölgenin en büyük limanı olan Trabzon’un artık merkezi lüks mağazalar ve eski çarşı ile canlılık bulan “Küreselleşmiş sıradan bir kent” olduğunu öne sürdü. Gazete, Trabzon için “Çoğu kadının başörtüsü kullanmadığı, gece bile lokanta ve kafeteryalar arasında gezdiği için daha laik bir görüntüsü olması dışında birçok Türk kentine benzediği”ni savundu.

“O zaman neden Trabzon” sorusunu da soran gazete, kentte son dönemdeki şiddet olaylarına işaret ederken, Erhan Tuncel’in polis ve jandarma muhbiri olduğu, Dink cinayetinin ardından “derin devlet”in bulunduğu iddialarına dikkat çekti. Ancak suçlamaların BBP İl Başkanı Yaşar Cihan’ı pek rahatsız etmediğini öne süren gazete, Cihan’ın açıklamalarına da yer verdi.

“ABD, TÜRKİYE’NİN DOĞUSUNU İŞGAL ETMEK İSTİYOR”

Yaşar Cihan, Yasin Hayal’ın McDonald’s saldırısından sonra kendisinden para aldığı iddialarını kesin bir dille yalanlarken “Bu gençler, çok iyi idiler, çok saygılı idiler: ellerimizi öpüyorlardı ancak bizden daha radikal oldular ve üç yıldan beri onları sadece sokakta görürdüm. Ben artık onları ılımlılaştıramazdım” diye konuştu.

Trabzon’da 600 yabancı ajanın bulunduğunu ileri süren Cihan, “ABD, Türkiye’nin doğusunu, AB ise, Türkiye’nin batısını işgal etmek istiyor. Ancak buna izin vermeyeceğiz” dedi.
Le Monde’ye göre, Cihan ayrıca, Dink cinayetinin Türkiye’ye zarar verdiğini belirterek, sorumlular için “düşmanlarımızın arasında aranmalı, örneğin Hrant Dink’in kendisinin de eleştirdiği Ermeni diasporada” şeklinde konuştu.

Le Monde, “Bu paranoyak vizyon, daha az karikatürize versiyonları ile Türkiye’de ve özellikle Trabzon’da bu küçük partinin sempatizanlarından çok daha geniş bir çevre tarafından paylaşılıyor” ifadesini de kullandı.

TRABZON’UN DİĞER YÜZÜ ORTAYA ÇIKIYOR

New York Times gazetesi, son dönemde “milliyetçi şiddet” ile de anıldığını, Dink cinayeti zanlılarının bölgede gerçekleştirilen bir dizi suç ile bağlantılarının araştırıldığını belirtti. Ancak “Trabzon’un diğer yüzü de ortaya çıkmaya başlıyor” diyen gazete, Trabzon’un artık çarşıları, “görkemli kültürel hazineleri” ve diğer mükemmel unsurları ile tanınmaya başladığını kaydetti.
Trabzon’un şimdiden Karadeniz’de gezen lüks gemilerin de demirlediği bir liman olduğunu ancak bu gemilerin inen turistlerin Trabzon’u gerçekten çekici kılan unsurları kaçırdığını kaydeden gazete, Trabzon’un antik merkezi, taşlı sokakları ve eski tahta evleri ile “Minyatür İstanbul” olduğunu yazdı.

TÜRKİYE'DE ÖLDÜRÜCÜ MİLLİYETÇİLİK YÜKSELİŞTE

Der Spiegel, Türkiye’de yazar ve gazetecileri hedef alan “savaş kültürü”nün yoğunlaştığı öne sürdü.

Almanya’da yayınlanan Der Spiegel dergisi, “Öldürücü Milliyetçilik” başlığını kullanırken Türkiye’de Orhan Pamuk gibi bir çok “liberal”in tehdit altında olduğunu savundu.

Der Spiegel dergisi, “Öldürücü Milliyetçilik” başlığı ile yayınladığı uzun bir haber analizinde Türkiye’de eleştirisel bir tavrı takınan yazar ve gazetecileri hedef alan “savaş kültürü”nün yoğunlaştığını, Orhan Pamuk gibi bir çok “liberal”in tehdit altında olduğunu öne sürdü.

Pamuk ve diğer başka tanınmış yazar ve gazeteciye yönelik tehditlere dikkat çeken dergi, Dink cinayeti zanlısı “Ogün Samast’a polis tarafından kahraman muamelesi yapıldığı”nı öne sürerken, “ideolojik saplantısı olan vatandaşların muhbir gibi hareket edebileceğini” de yazdı.

Baskın Oran’ın Türkiye’de “görülmemiş büyüklükteki bir milliyetçi dalgası”nın bulunduğu yönündeki değerlendirmesine de yer veren dergi, “Ülkeyi Batı’daki ‘emperialist düşmanlar’a teslim etmek yerine izolasyona götürmeyi tercih eden milliyetçiler, Türk toplumunun pre-modern kısmına hakimdir” ifadesini kullandı.

HÜKÜMET GERİCİ HİSSİYATA HİÇBİRŞEY YAPMIYOR

Der Spiegel, Türk hükümetinin tutumunu değerlendirirken de “Yeniden seçilmek isteyen Erdoğan hükümeti ise ülkenin gerici hissiyatına karşı koymak için pek bir şey yapmıyor” yorumunu da yaptı.

Toplumun diğer kısmının ise, Dink cenazesi için sokaklara dökülen 100 bin kişi ve Türkiye’nin sadece Batı’nın bir parçası olarak bir geleceği olabileceğini bilen ülkenin “ekonomik elit” tarafından temsil edildiğini ileri süren dergi, “Türkiye’nin gelecekteki izleyeceği yön konusunda sert bir çatışma patlak verdi. Hangi taraf galip çıkacağı ise, henüz belli değil” görüşünü de dile getirdi.

Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?