Öldürülen Rus ajan Müslüman mıydı?

Öldürülen Rus ajan Litvinenko, İslam'a uygun bir şekilde defnedilmeyi vasiyet etmiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Öldürülen Rus ajan Müslüman mıydı?

İngiltere'de zehirlenerek ölen eski Rus ajan Aleksandr Litvinenko'nun, ölmeden önce İslam dinine göre defnedilmek istediği bildirildi. Litvinenko'nun babası Valter Litvinenko, oğlunun ölüm döşeğinde, kollarındayken kendisinden bu yönde talepte bulunduğunu açıkladı. Kommersant gazetesine bayanat veren Valter Litvinenko, "Bana 'İslam dinine uygun şekilde defnedilmek istiyorum' dedi. Ben de ona 'Tamam oğlum. İstediğin gibi yapacağız. Ailemizde hep bir Müslüman vardı. Mühim olan Tanrı'ya inanmak. Tanrı birdir' dedim" diye konuştu.

 

Acılı baba, oğlunun ölümünden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i suçlarken, oğul Litvinenko da ölmeden önce yazdığı mektupta ölümünden Putin'in sorumlu olacağını ifade etmişti. Valter Litvinenko, Rus gizli servis görevlilerinin Putin'in emriyle oğlunu zehirlediğini iddia ederken, Rusya ise, eski ajanın ölümüyle ilgisi olmadığını belirtiyor.

 

Diğer taraftan, Rusya'daki Komsomolskoye Pravda gazetesi de Çeçen direnişçilere ait bir internet sitesini kaynak göstererek Litvinenko'nun son zamanlarda İslam dinini kabul ettiğini öne sürmüş ve Litvinenko can çekişirken bir kişinin başucunda oturarak Yasin Suresi'ni okuduğunu ve kendisinin Müslüman mezarlığında toprağa verilmeyi vasiyet ettiğini kaydetmişti.

 

Litvinenko, zehirlendiği sırada Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in sıkı muhaliflerinden; Rus gazeteci Anna Politkovskaya'nın cinayetini araştırıyordu. Eski ajan, Putin'in bilhassa Çeçenistan politikası olmak üzere icraatlarına eleştirileriyle tanınıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?