banner15

Olmert-Abbas zirvesi 'yakında'

İsrail Başbakanı Olmert, Filistin lideri Abbas ile önümüzdeki günlerde biraraya gelecek.

Olmert-Abbas zirvesi 'yakında'
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ile önümüzdeki bir kaç gün içinde bir araya gelmeye hazırlandığını açıkladı. Filistin yönetiminden bu konuda bir açıklama gelmedi. Ancak gerçekleşirse, bu iki lider arasındaki ilk ikili görüşme olacak. Olmert, bununla birlikte kısa vadede hemen sonuç beklenmemesi gerektiğini savundu. "Aramızdaki mesafe çok büyük, aceleci olmayalım. Nasıl sonuçlanacağını görelim" dedi.

Olmert Ocak'ta Başbakanlık görevini vekaleten devralmasından bu yana görüşme sürecini başlatma baskıları karşısında pek çok kez Abbas ile yeninden bir araya geleceğini açıklamış ancak beklenen görüşme bir türlü gerçekleşmemişti. Olmert ve Abbas sadece Haziran ayında Ürdün'de düzenlenen gayriresmi bir toplantı sırasında görüştü.

Bu buluşmadan bir kaç gün sonra, bir İsrail askerinin Filistinlilerce kaçırılmasını takiben, İsrail Gazze Şeridi'nde yeniden kapsamlı bir saldırı başlattı. Hükümet içinden sızan haberlerde yetkililerin Suriye ile görüşmeler başlatılmasına da hazır olduğu imalarına rağmen, Olmert Şam yönetimi ile müzakere için zemin bulunmadığını savundu.

Lübnan'daki çarpışmaların sonrasında, uluslararası toplumdan bölgesel sorunların çözümü için müzakerelere dönülmesi yolundaki baskılar yoğunlaştı. Olmert, çarpışmalar sonrasında İsrail'in kalıcı sınırlarını tek taraflı olarak çizme planını rafa kaldırdığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48