banner39

Olmert, adam akıllı görüşme istedi

Gazete manşetlerine hareket etmeyeceklerini belirten Olmert, "İsrail, adam akıllı hazırlıklı bir görüşme süreci yürütecek" dedi.

Arşiv 25.05.2008, 12:37 25.05.2008, 12:39
Olmert, adam akıllı görüşme istedi


İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Suriye ile "adam akıllı hazırlıklı bir görüşme süreci" yürüteceklerini söyledi.

Olmert, haftalık olağan kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "Suriye ile görüşmeler gazete manşetleri aracılığıyla yapılmayacak. İsrail, 10 yıl öncesine göre değil, bugün içinde bulunulan durumun analizlerini temel dayanak alarak, adam akıllı hazırlıklı bir görüşme süreci yürütecek" diye konuştu.

İsrail kabinesinin Müslüman Arap üyesi Kültür, Bilim ve Spor Bakanı Galip Macadele de İsrail ile Suriye arasındaki görüşmelerin her iki ülkenin ortak stratejik çıkarlarına hizmet edeceğini belirtti.

Macadele, Suriye ile görüşmelerin zamanlamasının, Olmert'i hakkındaki soruşturmadan kurtarmak amacıyla yapıldığı iddialarına da karşı çıkarak, "Suriye'nin İran'ın 'şer ekseni' ile bağlantılı olması halinde, tehlike çok daha büyük. Bu görüşmeler, Suriye'yi buradan uzaklaştıracak" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı olan Şas Partisi lideri Eliyahu Yişai ise Suriye Devlet Bakanı Beşşar Esad'a yönelik suçlamalarda bulunarak, Esad'ın "'şer ekseni'nden uzaklaşmadıkça, İran ve Hizbullah'a bağlı kaldıkça, bu görüşmelerin kendisini aklamayacağını, yalnızca sıkıntıdan kurtaracağını" söyledi.

"Bu da yanlış olur" diyen Yişai, hem Esad, hem de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile barışa doğru önemli adımlar attıklarını söyledi ve "Tüm bakanlar, başbakan bir şeyler vermeye hazır olduğumuzu söylüyor, ancak diğer taraf İsrail'i tanımaya bile hala hazır değil" diye konuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?