banner39

Olmert: Büyük İsrail sadece bir fantezidir

Suriye'ye söz vermediğini belirten Olmert, "Büyük İsrail fantezisinin peşinden koşarken mevcut Yahudi devleti elden gidebilir" dedi.

Arşiv 26.05.2008, 13:59 26.05.2008, 18:26
Olmert: Büyük İsrail sadece bir fantezidir


 

Hakkındaki yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle zor günler yaşayan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Knesset'teki bir komite toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Olmert, Knesset'in Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi toplantısına katılarak Türkiye'nin arabuluculuğunda Suriye ile yapılan barış görüşmeşlerine ilişkin görüşlerini açıkladı.

 

İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nin Suriye'ye verilmesine karşı çıkan radikal çevrelerin eleştirilerini cevaplayan Olmert, 'Sadece hayalperest insanlar, bugün, bu çağda ve mevcut koşullarda hâlâ Büyük İsrail vizyonuna inanabilir' diye konuştu.

 

Gelinen aşamada, Büyük İsrail ile Yahudi milleti arasında zorlu bir tercihle yüz yüze olduklarını belirten Olmert, bu iki seçeneğin birbirini dışlayıcı mahiyette olduğunu söylerek, 'Bu ikisi ancak, gerçekliği yanlış yorumlayan vehimli zihinlerde birarada varolabilir' diye konuştu.

 

Filistin tarafıyla yürütülen müzakerelerin barış anlaşmasıyla sonuçlanacağına yönelik umudunu da dile getiren Olmert, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimiyle yapılan müzakerelerin ciddi ve iyi niyetle devam ettiğini ancak zamanın, barış sürecinde belirleyici bir faktör olacağını ekledi.

 

Zaman içinde Filistin sorununa bakışında değişiklikler olduğunu da söyleyen Olmert, 'İki devletli çözümün yanlış olduğunu düşünenlerdendim. Fakat bu bir hataydı' diye konuştu.

 

Olmert'in Yahudilerin kadim rüyası 'Büyük İsrail' ile ilgili açıklamaları özellikle radikal çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.

 

Kısa süre önce Arapça'nın resmi dil olmaktan çıkarılması için meclise teklifte de bulunan Likud milletvekili Limor Livnat, Olmert'in hayalperestlikle suçlayarak, siyasi kariyerinin sonuna gelmiş olan başbakanın diplomatik temaslarda bulunmasının hata olduğunu öne sürdü.

 

Kaynak: Star Gazetesi

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?