banner39

Olmert dünyaya meydan okudu

İsrail saldırıları sivil halkın yoğun yaşadığı bölgelere doğru genişletiyor

Arşiv 11.01.2009, 12:37 11.01.2009, 16:41
Olmert dünyaya meydan okudu


Dünya Gazze'ye düzenlediği kanlı saldırılarını durdurma çağrısı yaparken, İsrail yönetimi ise saldırıların devam edeceğini duyurdu. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas'a karşı çok büyük kazanımlar elde ettiklerini; ancak İsrail'in güneyine düzenlenen roket saldırılarını durdurmak için operasyonlara devam edeceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı ateşkes kararına göndermede bulunan Olmert, kendi vatandaşlarını en iyi nasıl koruyacağına İsrail'den başkasının karar veremeyeceğini söyledi.

İsrail'de bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının başında konuşan Ehud Olmert, İsrail ordusunun şimdiye kadar Gazze'de birçok fedakarlık yaptığını savundu. İsrail Başbakanı, saldırıları şimdi durdurmanın, "görünürdeki başarı için gösterilen çabaları harcamak olacağını" öne sürdü.

Olmert, ülkesinin Gazze'de belirlediği amaçlarına yaklaştığını; ancak "daha fazla sabır, kararlılık ve çaba talep edildiğini" söyledi.

İsrail ordusu, Gazze'nin en kalabalık bölgesine yaklaşıyor 
Öte yandan İsrail ordusu, bugün Gazze Şeridi'nin içlerine doğru ilerleyerek bölgenin en kalabalık kesimine yaklaştı. Dün geceden itibaren gerçekleştirdiği saldırılarda 14 Hamas üyesini ve 12 sivili öldürdü.

Filistinli sağlık kaynakları, Gazze sokaklarından İsrail askerleri ile Hamas üyeleri arasında yaşanan çatışmalarda 10 kişinin öldüğünü açıkladı. 3 kişinin de İsrail uçaklarının bombardımanı sonucu öldüğü kaydedildi.

İsrail tanklarının Beyt Lahiya'da açtığı ateş sonucu ise sığındıkları yerden duş almak için evine dönen bir adamla 5 kadını öldürdüğü bildirildi. Nuseyrat bölgesinde de bir kadının İsrail ateşi sonucu öldüğü kaydedildi.

Görgü tanıkları Gazze'nin kuzeyinde aynı aileden dört kişinin İsrail saldırısında hayatını kaybettiğini, Han Yunus kentinde de bir sivilin evinin önünde öldürüldüğünü söyledi.

İsrail ordusunun Gazze kentinin güneyindeki iki köye düzenlediği saldırıda ise bir kadının öldüğü ve 15 evin yandığı kaydedildi. Saldırıda en az 50 kişinin de yaralandığı aktarıldı.

İsrail'in 27 Aralık'ta başlattığı saldırılarda ölü sayısı çoğu sivil 868'e yükseldi. İsrail tarafında ise 3'ü sivil 13 kişi öldü.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
semi 14 yıl önce
niye korkuyorlar muslumanlar? niye israile bomba yagmiyor?????? laklaklaklak!!!!!!!
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?