banner15

Olmert, Irak'la anılmaya kızdı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD'de Irak çalışma grubunun hazırladığı rapora Irak savaşının İsrail-Filistin çatışmasıyla ilişkilendirilmesine karşı çıktı.

Olmert, Irak'la anılmaya kızdı

Olmert, raporla ilgili yaptığı ilk açıklamada, Irak ve Orta Doğu sorununun ilişkilendirilmesi ile ilgili olarak, "Bu konuda bizim başka düşüncelerimiz var" dedi. Raporda, Arap-İsrail çatışmasına doğrudan müdahale etmedikçe, ABD'nin, Orta Doğu'daki amaçlarına ulaşmasının mümkün olmayacağına işaret edilmiş, İsrail, Suriye, Lübnan ve Filistin arasında, 1991'deki Körfez savaşının ardından, dönemin ABD Başkanı George Bush tarafından Madrid'de yapılan ve İsrail ile Filistinliler arasında görüşmelerin başlamasına yol açan Madrid Konferansı benzeri görüşmeler yapılması önerilmişti. Olmert, Tel Aviv'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Suriye ile görüşmelerin başlaması için koşulların "olgunlaşmadığını" kaydederek, Washington'a yaptığı son ziyarette de Başbakan George W. Bush'tan bu görüşmelerin başlatılmasına yönelik bir işaret almadığını ifade etti.

ABD'nin eski kongre üyelerinden Lee Hamilton ve eski dışişleri bakanlarından James Baker'ın başkanlığını yaptığı çalışma grubunun raporunda, İsrail'in Golan Tepeleri'nden de çekilmesi gerektiğine işaret edilmişti. Olmert, buna karşı bugüne dek en az iki İsrail Başbakanının, Golan Tepeleri'nden kısmen ya da tümüyle çekilmeyi desteklediğini hatırlatarak, Başkan Bush'un da bu konudaki fikirlerinin farklı olduğunu savundu. "Bana göre, Filistinliler ile gerçek görüşmelerimizin önünde de engel gibi görünen, Suriye'nin Hamas'a desteği ve benzer yıkıcı davranışları. Yakın bir zamanda Suriye ile görüşmeler için ümit vermiyor" diye konuştu.

Olmert, "İsrail'in Suriye'ye ne önereceği sorusu daha önce de sorulmuştu. Ama asıl soru, görüşmelere başlamamız halinde, bizim Suriye'den ne alabileceğimizdir" dedi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, geçen aylarda İsrail'e barış çağrısı yaparak, görüşmelere başlamak istediğini belirtmiş, ancak bu çağrısı Olmert tarafından reddedilmişti. Olmert, Suriye'ye yönelik görüşme çağrılarını reddederken, İsrail'in, Filistinliler ile barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını tüm gücüyle istediğini tekrarladı. İsrail Başbakanı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yakın gelecekte bir araya gelmeyi ümit ettiğini belirtti ve bu görüşme için ön koşulları olmadığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48