banner39

Olmert: İran'ın nükleer gücü yok

İran'nın nükleer çalışmalarının durdurlamaz boyutta olmadığı belirtilerek, İran'ı durdurmak için hala zaman olduğu iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Olmert: İran'ın nükleer gücü yok

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İran'ın nükleer çalışmalarının, Tahran yönetiminin iddia ettiği boyutlarda olmadığını söyledi.

Ehud Olmert, Amerikalı Yahudi liderlere yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer alandaki planlarını engellemek için çok geç olmadığını bildirdi.

İran'ın nükleer programının önüne geçmek için, şiddete başvurmadan baskı yapma olasılığının halen mevcut olduğunu ifade eden Olmert, “Şiddete başvurmadan engellemenin halen bir yolu olduğuna inanıyorum” dedi.

MISIR'IN CASUSLUK İDDİALARI YALANLANDI

İsrail, Mısır'ın, Muhammed Essam Günam El Attar adlı Mısır-Kanada vatandaşının İsrail adına casusluk yaptığı suçlamasını kabul etmedi.

Kanada'da temaslarda bulunan İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, El Attar'ın, casusluk suçuyla yargılanmasına yönelik kararın bir temeli bulunmadığını söyledi.

Dichter, “İsrail'de, konuyla ilgili bilgisi bulunabilecek kişilerle görüştüm. Suçlama anlamsız ve uydurma” diye konuştu.
Mısır, El Attar'ın yanısıra, aralarında İsrail-Türk vatandaşı oldukları belirtilen 2 kişi ile 1 İsrailli'yi de casuslukla suçlamıştı.

Kahire yönetimi, El Attar'ın, İsrail adına casusluk yapmaya 2001 yılında Türkiye'de başladığını ve faaliyetlerini daha sonra, Türk vatandaşlıkları bulunan 2 kişinin yardımıyla Kanada'da sürdürdüğünü savunmuştu.

Kanada yönetimi, sahte Kanada pasaportu kullanan Mossad ajanlarının, Ürdün'de bir Hamas yetkilisini öldürmelerinin ortaya çıkması üzerine İsrail'i protesto etmişti. Bu konuya da değinen Dichter, “O günler geçti. Herkes kuralları öğrendi” demekle yetindi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?