banner39

Olmert: İsrail'in yanıtı yakında belli olacak

Başbakan Ehud Olmert, Aşkelon'daki alışveriş merkezine atılan roketin cevabının pek yakında belli olacağını söyledi.

Arşiv 18.05.2008, 14:45 18.05.2008, 14:45
Olmert: İsrail'in yanıtı yakında belli olacak


Aşkelon'daki alışveriş merkezine atılan Grad roketinin onlarca kişiyi yaralamasının ardından, Başbakan Ehud Olmert, İsrail'in cevabının ne olacağının pek yakında belli olacağını söyledi.

Olmert, haftalık olağan bakanlar kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "Gazete manşetleri yoluyla müzakereler yapmak ve detaylara girmek yanlış olacak. Şu kadarını söylemek gerekirse güneydeki durumun daha fazla devam etmesine müsaade etmeyeceğiz. İşlerin nasıl yürütüleceğiyle ilgili olarak bir kavşak noktasına yaklaşıyoruz" dedi.

İsrail, 2006 yılı başında Hamas'ın seçimleri kazanması sonrası bölgeye uygulamaya başladığı ablukayı, geçen yıl haziran ayında Hamas'ın bölgede yönetime hakim olması sonrası iyice ağırlaştırmıştı. Son birkaç aydır Mısır'ın, Hamas ile İsrail arasında bir geçici barış anlaşması yapılmasına yönelik arabuluculuk çalışmaları da henüz kesin sonuca ulaşmamasına rağmen, İsrail'in geçici ateşkes için asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasını şart koşması ve bunun Hamas tarafınca kabul edilmemesi, anlaşma ihtimalini çıkmaza sokmuş bulunuyor.

Müzakerelerin yapıldığı sıralarda, Gazze Şeridi'nden roket saldırılarının devam etmesi, son günlerde İsrail kamuoyunda, daha önce de defalarca dile getirilen Gazze Şeridi'ne geniş çaplı bir kara operasyonu yapılması yanlılarının seslerini yükseltmelerine neden oldu.

İsrail ayrıca, geçici ateşkes döneminin Hamas'ın gücünü kuvvetlendirmesine ve silahlanmasını hızlandıracağına yarayacağına inanıyor. Hamas tarafı da bu yöndeki düşüncelerini saklamıyor.

KALİFORNİYA'YA SÜREKLİ ROKET SALDIRILARI YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜN

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da İsrail'in 60. kuruluş yıldönümü kutlamaları için Kudüs'e gelen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, Demokrat Partili Nancy Pelosi ve beraberindeki diğer üyelerle görüştü.

Pelosi, ABD Başkanı George Bush ve Bush'un partisi Cumhuriyetçi Partinin Irak politikasına karşı görüşleriyle biliniyor. Pelosi, dün sürpriz ziyaretle Bağdat'a geçerek, Başbakan Nuri el Maliki ve diğer yetkililerle görüşmeler yapmıştı.

Pelosi ile görüşmesinde Barak, "Her biriniz 7 yıl süresince (Meksika'daki) Tijuana'dan San Diego'ya (Kaliforniya) roketlerin atılması halinde ne olacağını düşünün" dedi.

Barak'ın yarın, Mısır'ın tatil beldesi Şarm El Şeyh'te yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılması bekleniyor. Barak'ın, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşerek, hem geçici ateşkes önerisi hem de Gilad Şalit'in serbest bırakılması konusunu ele alacağı belirtiliyor.

Barak ayrıca, forum toplantıları için Şarm El Şeyh'te bulunan Dörtler Grubu'nun Ortadoğu temsilcisi Tony Blair ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile bir panelde bir araya gelecek.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de Mısır'da Cumhurbaşkanı Mübarek ile bir görüşme yapacak. Livni'nin Mübarek'e Mısır'dan Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığının önlenmesi konusunda daha aktif tavır almasını ve kaçakçılık durmadığı sürece, bir ateşkesin olmayacağını iletmesi bekleniyor.

OLAĞANÜSTÜ BAKANLAR KURULU TOPLANTISI İSTEMİ

Öte yandan İsrail ordu radyosu, Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Eliyahu Yişai'nin, Aşkelon'un bir savaş alanına döndüğünü belirterek, kısa sürede, İsrail'in güneyindeki Necef'te en büyük yerleşimlerinden biri olan Ber Şeva'nın da savaş alanına döneceğine işaret ettiğini ve Olmert'ten, olağanüstü bir bakanlar kurulu toplantısı yapılmasını istediğini bildirdi. Radyo, Yişai'nin kabine toplantısında, Gazze Şeridi'ndeki gelişmelerin ele alınmasını istediğini kaydetti.

Gazze Şeridi'nden Aşkelon'a Filistinli militanlarca bugün bir roket saldırısı daha yapıldı, ancak açık alana düşen füze herhangi bir zarara yol açmadı.

HAMAS'IN İDDİASI

Öte yandan İsrail'in İbranice yayımlanan Yedioth Ahranot gazetesinin internet sitesinde verilen bir haberde adı verilmeyen bir Hamaslı kaynak, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında, bir ateşkes anlaşması çerçevesinde, İsrail'in, 71 Filistinli tutukluyu serbest bırakmaya razı olduğunu söyledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?