banner39

Olmert'in hakim önüne çıkması kaçınılmaz

Rüşvet skandalıyla ilgili sorgulanan Olmert'in mahkemeye çıkmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Arşiv 25.05.2008, 18:05 25.05.2008, 18:05
Olmert'in hakim önüne çıkması kaçınılmaz


Rüşvet skandalıyla ilgili olarak geçen cuma ikinci kez sorgulanan İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in mahkemeye çıkmasının kaçınılmaz olduğu öne sürüldü.

Haaretz gazetesine göre, adı açıklanmayan bir emniyet yetkilisi, "Artık Olmert hakkında dava açılması yalnızca bir an meselesi" dedi.

Aynı kaynağa göre, Olmert sorgusu sırasında, uzun süre iş adamı ve kampanya finansörü Morris Talansky'den aldığı iddia edilen para dolu zarflarla ilgili soruları yanıtlamaya başladı, ancak yürütülen soruşturmayla ilgili hususların basına sızdırılmasından yakındı. Olmert'in "Ben size karşı bir devlet adamına yakışır biçimde davranıyorum, ama siz soruşturmanın detaylarını sürekli basına sızdırıyorsunuz. Her sabah, hiçbir zaman olmamış şeylerle ilgili manşetlerle uyanıyoruz" dedi.

Cuma günkü sorgu sırasında Olmert'in daha önce Talansky'den aldığı paraları kullanıp kullanmadığı ve buna karşılık Olmert'in bu iş adamının ticari faaliyetlerine yardımcı olup olmadığının sorulduğu belirtildi.

Aynı kaynağa göre İsrail Başbakanı ilk kez, Talansky'den aldığı yüz binlerce doları emanetine verdiği sırdaşı Uri Messer'in polisteki ifadesiyle ilgili sorularla da karşılaştı.

Messer daha önce polise konuyla ilgili kanıtlar sunmuş, bu arada Olmert'in kendisine emanet ettiği paraların bir bölümünü geri istediğini, ancak bu parayla ne yaptığını bilmediğini söylemişti.

Emniyet kaynaklarına göre, Olmert iki hafta önceki ilk sorgulamaları sırasında Talansky'den yıllar boyu para aldığını itiraf etmekle zaten suçlu durumuna düşmüş bulunuyor.

Bir polis yetkilisi şunları söyledi:

"Sorgusu sırasında Olmert'in şaşkın olduğunu gözlemledik. Soruşturmacıların kendisi hakkında ne gibi kanıtlara sahip olduklarını bilmiyordu. İkinci sorgulama öncesindeyse kendi avukatlar ordusundan ne yapacağı konusunda tavsiyeler aldığından kuşkumuz yok. Hatta aralarında sorgunun provalarını yapmış oldukları açık."

Bu arada Haaretz'e konuşan kaynaklar, soruşturmanın giderek dallanıp budaklandığını ve başka potansiyel soruşturma konularının ortaya çıktığını, ancak "bu işin sonu gelmez diye Talansky konusuna odaklanmaya karar verildiğini" belirttiler.

Kaynaklar ayrıca kanıtların sanık avukatlarına verildiğini, bu durumda gelecek günlerde medyaya bu kanıtlardan seçilmiş bölümlerin sızdırılması ve bunların geçerlilikleri konusunda kuşkular yaratılmaya çalışılmasının beklenebileceğini de ifade ettiler.

İDDİANAME YAZ SONUNA KADAR HAZIR

Başsavcılıktan yüksek düzeyli bir kaynaksa Yedioth Ahronot gazetesine Olmert hakkındaki iddianamenin yaz sonuna kadar hazırlanmış olacağını açıkladı.

Ancak soruşturmaya yakın kaynaklara göre, daha önce eski cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ın karıştığı taciz skandalında olduğu gibi iddianame resmi bir ön duruşmadan sonra hazırlandığı için "yeni sürprizlere de hazırlıklı olmak gerekiyor."

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?